19 دیک اختلاف قیمت ارز در بازار آزاد، صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌ها را رقم زد.

 بررسی روند قیمت‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون فاصله بیش از ۳۰۰ تومان بین قیمت دلار در بازار آزاد و نرخ دلار در صرافی ملی وجود دارد. در حال حاضر در بازار آزاد هر دلار آمریکا ۲۴ هزار و ۵۶۹ تومان قیمت دارد و این در حالی است که نرخ آن از سوی صرافی ملی ۲۴ هزار و ۲۶۰ تومان اعلام می‌شود.

همین اختلاف قیمت باعث ایجاد صف طولانی در مقابل برخی صرافی‌ها شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که برخی از این افراد به دلیل آنچه که «پاداش» اعلام می‌کنند، وارد صف خرید ارز شده‌اند؛ به طوری که دلالان با وعده پاداش ۲۰۰، ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی از اطراف تهران با اتوبوس به صرافی آورده تا برای او دلار بخرند.

طبق مصوبه بانک مرکزی، خرید دلار از صرافی بانک ملی تنها با در دست داشتن کارت ملی معتبر است و بدون کارت ملی و کدملی کسی قادر به خرید وفروش دلار نیست. در حال حاضر هر کارت ملی می‌تواند ۲۰۰۰ یورو در سال یا ۲۲۰۰ دلار را با نرخ صرافی خرید کند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند تا فاصله نرخ دلار وجود داشته باشد، صف‌های خرید ارز کوتاه نمی‌شود و رانتی که در فاصله این نرخ‌ها وجود دارد، خواه‌ناخواه عده‌ای را برای سودآوری به این سمت می‌کشاند.

در این خصوص، سلطانی‌نژاد، رییس اتحادیه صرافان در واکنش به این موضوع گفته است؛ یکی از قوانین فروش ارز، شناخت مشتری است. اگر همکاران ما متوجه شوند که چرخه عرضه و تقاضا غیرسالم است، مدیرعامل صرافی باید این چرخه را متوقف کند و گزارش لازم را به بانک مرکزی ارائه دهد. در غیر این صورت، تخلف است.

  • نویسنده :
  • منبع : خبرآنلاین