وزیر بهداشت گفت: در سال جاری، واردات واکسن آنفلوانزا افزایش خواهد داشت تا تمامی گروه های آسیب پذیر بتوانند واکسینه شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکارانی که با تلاش‌های شبانه روزی برای مبارزه و مقابله با ویروس کرونا، تلاش کردند، گفت: کرونا، تجربیات و درس آموزه‌های ارزنده‌ای را به جهانیان ارزانی داشت.

وی افزود: در مورد کلانشهر تهران، دکتر زالی و دکتر بندپی توانسته اند تاکنون مشارکت صمیمانه بین بخشی را ایجاد کنند و موفقیت‌هایی که در مقابله با کرونا مشاهده می‌کنیم گواه بر این وفاق است.

نمکی تصریح کرد: برخی می‌گویند، بنده وزیری بدشانس بوده ام که بدو ورودم به وزارت بهداشت، با حوادث و وقایعی همچون سیل و زلزله و اپیدمی، مواجه شدم، اما چرا از این منظر به موضوع می‌نگرند، چرا اینگونه نمی‌اندیشند که خداوند در این عمر کوتاه به بنده این توفیق را داد که امور مردم که بندگان خدا هستند را انجام دهم. کرونا، علیرغم اینکه آسیب‌های زیادی به ملت‌ها زد، موهبت‌هایی نیز به همراه داشت.

وی گفت: در بحران کرونا، ما در نظام سلامت از دو جهت جور کشیدیم، از یک سو جور مسائلی که برای سلامتی مردم ایجاد شده بود و از سوی دیگر جور مسائل اقتصادی کشور را کشیدیم. متأسفانه در کشور ما اقتصاد خانوار به اقتصاد کلان پیوند نخورده. اگر در دنیا اتفاقی بیفتد، اول اقتصاد کلان آسیب می بیند و بعد از مدت‌ها، اقتصاد خانواده آسیب می بیند، اما در ایران برعکس است، یعنی با کوچک‌ترین اتفاقی اول اقتصاد خانواده لطمه می بیند و بعد اقتصاد کلان.

نمکی در ادامه در خصوص شرایط کلانشهر تهران در مقابله با کرونا، گفت: در مبحث کرونا، تهران را باید به گونه‌ای متفاوت ببینیم. تهران با سایر شهرستان‌ها فرق دارد.

وی خطاب به اعضای شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: با حدس و احتمال و شاید، نمی‌توان بحران را اداره کرد. شیوه اداره مدیریت بحران به همین صورت است که شما انجام می‌دهید. یعنی ایجاد انسجام قوی بین بخشی و ترسیم دورنمایی از آینده. این شیوه را باید برای مدیریت کلانشهر تهران به عنوان یک برنامه ملی مصوب کرده و برآن پایبند باشیم و این تشکلی که برای مدیریت تهران به وجود آمده است، باید حفظ شود و با افت و نزول کرونا، آن را رها نکنید.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: عجولانه‌ترین و کم خردترین نوع برخورد با کرونا، این است که تصور کنیم این ویروس تمام شده است. ویروس کرونا ویروسی متفاوت است و باید با نگاهی متفاوت به آن بنگریم. از طرف دیگر، ویروس‌های هم خانواده این ویروس، مانند سارس و مرس به سمت کم خطر شدن هستند. زیرا اگر هر کدام از پاتوژن ها در طول تاریخ به قوت خود باقی بمانند و انسان‌ها را قتل عام کنند، از نسل بشر چیزی باقی نمی‌ماند. ویروس‌ها و پاتوژن ها به مرور آرام تر می‌شوند. اما نمی‌دانیم که رفتار ویروس کووید ۱۹ چگونه خواهد بود. در مورد کووید ۱۹ نباید شتاب زده نظر داد، بین ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است تا در مورد این موضوع با قاطعیت بیشتری سخن گفت.

نمکی تاکید کرد: باید در مورد کرونا در حالت آماده باش باشیم. زیرا اگر ویروس تغییر رفتار دهد، تمام معادلات ما به هم می‌ریزد. برآورد می‌شود که در پاییز امسال، آنفلوانزا و کرونا با هم بروز کنند و پیش بینی می‌شود یکی از پاییزهای سخت را در پیش داشته باشیم. اگر چنین شد، باید آمادگی کامل داشته باشیم.

وی در خصوص واردات واکسن آنفلوانزا، گفت: در سال جاری، واردات واکسن آنفلوانزا افزایش خواهد داشت تا تمامی گروه‌های آسیب پذیر بتوانند واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مورد کرونا معتقد هستیم که اگر در پاییز، پیک بعدی بروز کند و جهش ژنتیک عمده‌ای به سمت خشونت نداشته باشد، دیگر با شرایطی که تاکنون از سر گذرانده ایم مواجه نخواهیم شد و با کرونایی آرام تر روبرو خواهیم بود. چراکه وقتی ویروس در طبیعت بچرخد، ایمنی را بالاتر می‌برد، دوم اینکه رفتار ویروس به سمت آرام تر شدن پیش می‌رود. سوم اینکه امیدواریم داروهای ضدویروس موثرتری را شناسایی کنیم. اما تا پایان سال ۱۴۰۰ نباید به واکسن کرونا امیدوار باشیم، زیرا تولید و ساخت واکسن پروسه‌ای بسیار زمانبر است. بنابراین، امیدواریم بتوانیم پاییز را به خوبی مدیریت کنیم.

نمکی در ادامه افزود: در مورد شیوه مدیریت تصور می‌کنم که استان البرز و استان تهران را در قالب یک پکیج در نظر بگیریم. تأثیرات البرز بر تهران و تهران بر البرز با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از افراد در آنها رفت و آمد دارند، قابل توجه است. ستاد این دو استان باید یکپارچه شود، یعنی ستاد استانی را به ستاد منطقه‌ای تبدیل کنیم.

وی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران نباید جزیره‌ای عمل کنند و باید بنشینیم و ساختار بهداشت و درمان تهران و حومه را به صورت یکپارچه و طراحی کنیم.

وی تاکید کرد: تهران ویترین کشور در مباحث مختلف ملی است. لذا ضرورت دارد که در مورد تصمیماتی که برای آن گرفته می‌شود، نهایت هوشیاری را به کار گیریم.

نمکی خاطرنشان کرد: در بحران کرونا، رفتار و عمل بیمارستان‌های تهران به عنوان اولین تماس با بیمار، برای کشور الگو بود و برای سایر بیمارستان‌ها جرأت ایجاد کردند و جا دارد، این وفاق و همدلی را ارج نهیم.

  • نویسنده :
  • منبع : مهر