19 دی: رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: سیلاب‌های تابستانی میانگین بارش‌ها در کشور را بهبود بخشید و کاهش ۴۲ بارندگی را به حدود ۳۹ درصد رساند که در رفع تنش آبی موثر است.
«صادق ضیائیان» روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا درباره اینکه آیا سیلاب های تابستانی توانست باعث کاهش تنش های آبی شود، افزود: ایران کشور پهناوری است و بارش‌های موقتی در یک نقطه خاص به این معنا نیست که آب می‌تواند در همه جای کشور باشد؛ با این حال بارش های سیلابی اخیر توانست میانگین بارش ها در کل کشور را بهبود بخشیده و جابجا کند.
وی ادامه داد: در اثر تاثیر سامانه موسمی در سیستان و بلوچستان کاهش ۸۵ درصدی بارش ها در این منطقه به ۶۳ درصد رسید و کمی شرایط بهبود یافت.
به گفته ضیاییان در کل کشور کاهش ۴۲ درصدی بارش در سال آبی ثبت شده بود که در پی بارندگی های اخیر به ۳۹.۳ درصد رسید و بارندگی ها التیامی بر وضع موجود بود.
ضیاییان با بیان اینکه امسال در ۵۰ سال اخیر یکی از کم بارش ترین سال‌ها محسوب می شود، گفت: در هفته آینده نیز بارش ها در جنوب و جنوب شرق اتفاق خواهد افتاد اما به شدت هفته گذشته نخواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سیلاب های تابستانی در مرداد و شهریور امسال نیز تکرار خواهد شد، گفت: وقوع سیل از چند ماه قبل، قابل پیش بینی نیست. بارش های سیلابی در پیش بینی های ماهانه و فصلی جایی ندارد و قابل پیش بینی نیست.
به گفته ضیاییان اگر امکان پیش بینی سیلاب از چندین ماه قبل وجود داشت در هیچ نقطه ای از جهان سیل نمی آمد و می توانسیم قبل از وقوع جلوی آن را بگیریم.
وی گفت: انتظار می رود برای جنوب شرق کشور طی دو ماه آینده بارش های موسمی خوبی را داشته باشیم. بر این اساس بارندگی های جدید در مرداد و شهریور برای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و حتی فارس قابل پیش بینی است.

  • نویسنده :
  • منبع :