روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس از بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آبهای بندر جاسک خبر داد.

بعدازظهر روز گذشته در حین  تمرین دریایی  تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده اند.

ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است./ شبکه خبر

 

****

به گزارش جماران؛ برخی منابع غیر رسمی مدعی شده‌اند که در جریان رزمایش نیروی دریایی ارتش در دریای عمان یک ناوچه مورد هدف قرار گرفته که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از پرسنل آن شده است. 

همچنین تابناک نوشت: بر اساس گزارش های تایید نشده، پیش از ظهر روز گذشته (یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۹) مانوری دریایی توسط کشورمان در دریای عمان برگزار شده که به وقوع خطایی مرگبار منجر شده است. 

آن گونه که خبر می رسد، ‌در بخشی از این مانور که در نزدیکی بندر جاسک و با حضور برخی یگان های دریایی کشورمان برگزار می شده، ناوچه کنارک به اشتباه مورد هدف شلیک موشک قرار می گیرد و رویدادی فاجعه بار رقم می خورد.

بر اساس این گزارش های تایید نشده، جمعی از خدمه این ناوچه به شهادت نایل آمده و برخی مفقود شده اند. همچنین برخی گزارش ها حکایت از غرق شدن ناوچه کنارک دارد که زمان زیادی نبوده که به خدمت پایگاه دریایی کشورمان در بندر کنارک  در جنوب استان سیستان و بلوچستان درآمده بود. 

این در حالی است که در شبکه های اجتماعی روایت های مختلفی از وقوع این حادثه هولناک، نقش ناو جماران در این رویداد و تعداد شهدا و مصدومان این واقعه منتشر می شود. اخباری که باید منتظر واکنش رسمی مقامات کشورمان به آنها بود.

نسیم آنلاین نیز در خبری با عنوان جزییات حادثه ناوچه کنارک نوشته است: شنیده شده طی یه حادثه بین دو ناو نیروی دریایی ارتش تو آبهای جنوبی، ناوچه کنارک صدمه دیده و چند نفر از پرسنل آن به شهادت رسیده‌اند

‎برخی خبرنگاران در اکانت های شخصی خود در توییتر به بیان جزئیات غیر  رسمی از سانحه پرداخته‌اند. 

هنوز ارتش به صورت رسمی خبری منتشر نکرده است. 

مهدی بختیاری خبرنگار دفاعی نوشته است. 

‌《غیررسمی/ طبق آنچه گفته می شود گویا شلیک موشک کروز توسط ناو جماران بوده که اشتباها به یکی از شناورهای لجستیک (کنارک) برخورد کرده است.

تعداد شهدا و مجروحین معلوم نیست.

هموز منابع رسمی ارتش چیزی اعلام نکردند.》

  

روایت عصر ایران تا این لحظه:

 

شنیده‌ها حاکی از آن است که یک ناوشکن ایرانی ساعاتی پیش هدف حمله اشتباه ناو ایرانی جماران قرار گرفته است. 

بر اساس گزارش‌های تایید نشده، گویا یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ناوچه جماران، ناوچه کنارک را اشتباهی با موشک زده که ۱۸ نفر پرسنل ناوچه در دریا مفقود شده اند و ۱ کشته تایید شده است. به احتمال تمامی پرسنل جان باخته‌اند و شناور هم کلا غرق شده است.

 

یاسر حزباوی دبیر ستاد هرمزگان سعید جلیلی در انتخابات توییت کرد: 

علی الظاهر ناوشکن جماران تو مانور اشتباهی ناوچه کنارک رو تو منطقه جاسک با موشک دریا به دریا زده و غرق کرده! 

گفته می‌شود حدود ۴۰ نفر مفقود هستند!

 

وحید حاجی پور خبرنگار روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نوشت:« بیمارستان بندرچابهار محل اعزام زخمی‌های حادثه بوده و برابر اعلام منابع تعداد کشته شده‌های حادثه به بیش از ۴۰ نفر رسیده که پیکر ۲۲ نفر از پرسنل تا کنون پیدا شده است.»

همچنین خبر‌ها حاکیست موشک از ناوچه جماران شلیک شده است.

 

گفته می‌شود بیانیه ارتش در خصوص حادثه شب گذشته و شهادت جمعی از ملوانان نیروی دریایی تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود. 

این خبر هنوز توسط منابع رسمی تایید نشده است.

 

 

 

بیانیه ارتش در خصوص حادثه شب گذشته تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود

 

برخی منابع خبر داده اند که بیانیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص شهادت جمعی از ملوانان نیروی دریایی در پی بروز سانحه در رزمایش شب گذشته تا ساعتی دیگر منتشر می‌شود.

 

 

 

ناوچه موشک انداز "کنارک" چه مشخصاتی دارد؟

 

کنارک ناوچه موشک انداز کلاس هندیجان با کد ۱۴۰۳ است که از سال ۱۹۸۸ در خدمت میباشد.

 

این ناوچه در آخرین به روز رسانی خود در مهرماه ۱۳۹۷ مجدد به نیروی دریایی ارتش پیوست. ناوچه های کلاس هندیجان به دو لانچر دو تایی موشک نور تجهیز شده اند. از قابلیت و توانایی کلاس هندیجان میتوان به مین ریزی و حمل آب با ظرفیت ۴۰ تن و پذیرش بار تا سقف ۴۰ تن بر روی عرشه اشاره کرد.

 

شناورهای کلاس "هندیجان" دارای ۴۷ متر طول و ۸.۵ متر عرض و آبخور ۲.۹ متری دارند. این شناورها ساخت هلند و کارخانه کشتی سازی damen هستند.

  • نویسنده :
  • منبع :