19 دی: سفیر ایران در لندن گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش در منطقه نیست؛ چرا که تنش به نفع هیچ کس نیست و ایجاد تنش های غیر ضروری در این منطقه حساس کسی را منتفع نخواهد کرد.
به دنبال طرح ادعاهایی توسط وزیر خارجه بریتانیا علیه ایران،در مورد حمله به کشتی اسرائیل« مرسر استریت» در دریای عمان، محسن بهاروند سفیر ایران در بریتانیا در گفت و گو با روزنامه «فایننشال تایمز» ضمن تکرار مواضع رسمی کشورمان در مورد عدم مداخله ایران در حمله به این کشتی، اظهار کرد: ادعاهای مطرح شده توسط مقامات های بریتانیایی در این مورد «شتابزده و ناپخته» ارزیابی می شود.
سفیر ایران که صبح روز دوشنبه نیز به وزارت خارجه بریتانیا فراخوانده شده بود به «اندرو انگلند» خبرنگار سیاست خارجی روزنامه فایننشال تایمز گفت: واکنش بریتانیا در این باره و متهم کردن ایران بدون داشتن مدارک و مستنداتی در این زمینه، شتابزده و ناپخته بود.
بهاروند در این باره افزود: در غرب آسیا تنش های زیادی وجود دارد از یمن و افغانستان گرفته تا سوریه و لبنان،چرا بریتانیا باید در این منطقه پرتنش، با شتاب و بدون ارائه مدارک و مستندات ایران را متهم کند؟ در منطقه ما بازیگر تجاوزگری مانند رژیم اسرائیل وجود دارد که هر لحظه آماده است اقدامی علیه سایر کشورها انجام دهد. رژیمی که استاد تجاوز گری به دیگران و متهم کشورهای دیگر در این زمینه است.
وی گفت: مقام های رسمی در ایران و از جمله سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هر نوع دخالت ایران در این حادثه را تکذیب و هر نوع انتساب این حمله به ایران را محکوم کرده است. ایران کشوری است که ثبات در منطقه از جمله مهم ترین اولویت های سیاست خارجی اش است. در طول یک سال گذشته یازده کشتی ایران در دریاها و حتی در خلیج فارس مورد اصابت قرار گرفته است چرا کسی حمله به کشتی های ایرانی را محکوم نمی کند؟ چرا انگشت اتهام به سمت کسی نشانه نمی رود؟ وقتی کشتی ایرانی توسط زیر دریایی مورد اصابت قرار می گیرد، وقتی رژیم اسرائیل به طرق مختلف مسئولیت حمله به کشتی های ایران و خرابکاری در تاسیسات هسته ای کشور ما را که می توانست جان هزاران انسان دا در معرض خطر قرار دهد را می پذیرد و حتی به آن افتخار می کند،چرا کسی این رژیم را محکوم نمی کند؟ کشته شدن افراد بریتانیایی یا هر انسان دیگری باعث تاسف است اما اقدام شتابزده مسئولان بریتانیایی در متهم کردن ایران را اشتباه می دانیم.
سفیر ایران در بریتانیا افزود که جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش در منطقه نیست؛ چرا که تنش به نفع هیچ کس نیست و ایجاد تنش های غیر ضروری در این منطقه حساس کسی را منتفع نخواهد کرد.
معاون پیشین حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا این حادثه بر روابط ایران و انگلستان تاثیر منفی می گذارد؟ گفت: من در ذهن مسئولان بریتانیایی نیستم. اما جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش نیست و اساسا روابط دیپلماتیک را یک فرایند پیچیده می داند که یک اتفاق نمی تواند آن را تحت الشعاع قرار دهد. 
بهاروند در پاسخ به این سوال که ایران چه واکنشی را از سوی بریتانیا انتظار دارد اظهار کرد: من در این باره پیش بینی نمی کنم؛ اما نکته ای که روشن است این است که ایران دنبال تنش نیست، اما همزمان در هر سطحی، آمادگی دفاع از منافع خودش در هر حوزه ای را داراست.
این دیپلمات ارشد ایرانی، در پاسخ به این سوال که آیا این حادثه، بر برجام و مذاکرات وین تاثیر می گذارد، گفت که برجام فرایند و سازوکارهای خود را دارد و ارتباطی بین این حادثه و برجام از نظر ما وجود ندارد،من نظر سایر طرف های موجود در مذاکرات برجام را نمی دانم.اما مذاکرات برجام در وین در شرایط حاضر در نقطه بدی قرار ندارد. 
وی در ادامه در مورد مذاکرات انجام شده تا کنون در وین به این روزنامه گفت:مهم ترین مساله در مورد برجام این است که طرفی که از آن خارج شده،لازم است به تعهدات خود برگردد. علاوه بر این یکی از مسائل اصلی در مورد مذاکرات وین این است که باید سازکاری طراحی شود که هر کشوری نتواند هر زمان اراده کرد بدون طی مکانیسم های موجود در برجام علیه آن دست به اقدام یک جانبه بزند و از این توافق خارج شود.
سفیر کشورمان در لندن ادامه داد که کاری که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا با برجام انجام داد با کاری که صدام حسین در نقض معاهده ۱۹۷۵ الجزایر با ایران انجام داد تفاوتی نداشت. در هر دو مورد، صدام و ترامپ، به صورت یک جانبه و بدون اینکه به مکانیسم های حقوقی حل اختلاف پیش بینی شد در توافقات تن در دهند جنگی اقتصادی و نظامی را به ملت ایران تحمیل کردند. به همین خاطر است که اکنون سوال مردم ایران این است که اگر رئیس جمهور دیگر مانند ترامپ در آمریکا قدرت را در دست گرفت باید چه کار کرد؟ اگر سه سال دیگر مجددا ترامپ انتخاب شد،چه خواهد شد؟ علاوه بر این ایران مطالبات دیگری هم دارد، ایران انتظار دارد که تحریم های اعمالی لغو شود. طرف های دیگر برجام یعنی آمریکا و اروپا از طرح موضوعات دیگر مانند مسائل منطقه ای و موشکی خودداری کنند و علاوه بر اینها ایران بتواند لغو تحریم ها را به صورت عملیاتی راستی آزمایی کند. کشورهای غربی باید بدانند که اگر مسائل منطقه ای را بخواهند وارد برجام کنند بی شمار موضوعات در این حوزه وجود دارد که قابل حل نیستند و به هیچ نتیجه ای نخواهیم رسید. 
وی همچنین افزود که باید توجه داشت که برجام فقط بخش کوچکی از موضوعات متنوع سیاست خارجی ایران است. ایران نمی خواهد برجام سایر موضوعات سیاست خارجی ایران را تحت الشعاع قرار دهد. به همین خاطر من تصور می کنم در کنار تلاش برای احیای متناسب برجام، تکیه بر توان و تولید داخلی از جمله اولویت های ایران به ویژه در دوران ریاست جمهوری، رئیس جمهور منتخب جناب آقای رئیسی است.
این دیپلمات ارشد ایرانی در مورد رویکرد دولت بایدن در مورد ایران، به فایننشال تایمز گفت که تغییر قابل توجهی در رویکرد دولت بایدن تا کنون احساس نشده است و دولت بایدن همچنان در حال ادامه تحریم های دوران ترامپ است. 
سفیر ایران با ذکر این نکته که متاسفانه دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده، افزود: در سیاست خارجی آمریکا تحریم به عنوان یک راه حل ساده، جایگزین ابتکارات و خلاقیت های دیپلماتیک برای بن بست شکنی در موارد پیچیده شده است. دیپلماسی آمریکا جز دست زدن به اقدامات زورمدارانه و یک جانبه هنر دیگری ندارد و ابتر و ناتوان است. 
بهاروند ادامه داد که آمریکایی ها باید منافع ملی و ایدئولوژیک ایران را در منطقه به رسمیت بشناسند و بدانند که ایران در منطقه موضوع مذاکرات نیست، بلکه ایران خودش یک طرف اصلی و جدی مذاکره در مورد مسائل منطقه است و تا زمانی که منافع ملی، امنیتی، اقتصادی. سیاسی و ایدئولوژیک ایران در منطقه به رسمیت شناخته نشود نمی توان در این باره از گفت و گوهای جدی سخن گفت.
سفیر ایران در بریتانیا در مورد سیاست های منطقه ای ایران نیز گفت که اولویت دیپلماسی ایران کار با همسایگانش است. اصولا ایران به دنبال تنش صفر در رابطه با همسایگانش است؛ شما تا کنون موردی را نمی توانید پیدا کنید که کشورهای همسایه از ایران درخواست گفت و گو کرده باشند و ایران آن را رد کرده باشد. ایران برای گفت و گو با هیچ کشوری- به جز رژیم اسرائیل و آمریکا در حال حاضر- محدودیتی ندارد. 
وی گفت اصولا ایران به دنبال گفت و گو است تا درک متقابل برای فراهم شدن زمینه های امنیت و رفاه برای مردم منطقه فراهم شود. متاسفانه برخی از کشورهای در منطقه ما به دنبال خرید امنیت از خارج از منطقه هستند. در حالی که تجربه نشان داده است که امنیت وارداتی دوامی نخواهد داشت. علاوه بر این، اینکه برخی از کشورهای منطقه، مذاکره با ایران را منوط به انجام دادن اقداماتی از سوی ایران می دانند که باعث می شود مذاکره ای شکل نگیرد. آنچه که می توانم قاطعانه به شما بگویم این است که ایران هیچ تمایلی به ادامه تنش در منطقه ندارد و تنش های موجود در منطقه را تنش هایی غیر ضروری می داند. البته اگر کشورهایی با اصرار به دنبال تنش آفرینی در منطقه و یا با ایران باشند، ایران به خوبی قادر است در جهت تامین منافع ملی خود اقدامات لازم را در حوزه های مختلف انجام دهد. 
سفیر ایران در لندن در مورد سایر موضوعات مطرح در روابط بین ایران و بریتانیا از جمله مبادله زندانیان، که از سوی روزنامه فایننشال تایمز مطرح شد اظهار کرد: بحث مبادله زندانیان به محض اینکه دولت بریتانیا چراغ سبز نشان دهد انجام خواهد شد. اما مسئولان انگلیسی باید بپذیرند که هر مساله ای را در مسیر خویش دنبال کنند. ما چندین سال است که برای آزادی یک ایرانی که بیست سال است در بریتانیا در زندان به سر می برد، در فرایند قضایی در انگلستان شرکت می کنیم و پذیرفته ایم که یک مساله قضایی را باید در جایگاه آن در سیستم قضایی دنبال کنیم؛ این در حالی است که این ایرانی دربند به مراقبت های روان درمانی نیاز دارد که تا کنون از او دریغ شده است. به همین ترتیب بریتانیا هم باید پیگیری مسائل قضایی و حقوقی را در مسیر تخصصی آن دنبال کند و سیاسی کردن چنین موضوعاتی کمکی به حل مسائل نخواهد کرد.
بهاروند افزود ما در جمهوری اسلامی ایران موضوع زندانیان را بحثی بشر دوستانه می دانیم و به هیچ وجه از این مساله خوشحال نخواهیم بود که افرادی از هر ملیت یا هر نژادی در زندان باشند. به خاطر همین موضع بشر دوستانه بود که دکتر ظریف وزیر خارجه ایران،اعلام کرد که ایران حتی با آمریکا به دنبال تبادل همه زندانیان طرفین با یکدیگر است.

  • نویسنده :
  • منبع :