19 دی: وزارت خارجه آمریکا در مورد حوادث روی داده عصر سه شنبه در دریای عمان اعلام کرد که هنوز ارائه توضیح برای حادثه دریایی در این منطقه بسیار زود است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزرات خارجه آمریکا افزود که واشنگتن به همکاری و تبادل اطلاعات با شرکای خود در مورد این حادثه ادامه می دهد.
چهار کشتی عصر روز سه شنبه در نزدیکی سواحل امارات هشداری را مخابره کردند که آنها تحت شرایط نامعلومی کنترل خود را از دست دادند.
واحد عملیات تجارت دریایی ارتش انگلیس گزارش داد که احتمالا افراد مسلح کنترل یکی از کشتی‌ها به نام آسفالت پرینسس را در اختیار گرفتند.
اخبار جهت‌دار و مشکوکی از بعدازظهر سه شنبه از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی درباره رخدادهای دریایی در خلیج فارس و دریای عمان منتشر و به صورت گسترده توسط برخی رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بازنشر شده است.
اگرچه هیچ‌یک از اخبار منتشر شده دارای منبع روشن و مورد تایید نیست و از قول منابع غیرمشخص منتشر شده، اما جهت‌گیری مجموعه خبرهای ذکر شده، القاء وجود ناامنی در خطوط کشتیرانی در خلیج فارس و دریای عمان است.
به دنبال انتشار این خبر، بلافاصله برخی رسانه‌های غربی دیگر از احتمال ربایش، حمله پهپادی و پیاده شدن تعدادی کماندو روی این کشتی خبر دادند که هیچ‌یک از موارد ذکر شده مستند به اخبار منابع رسمی نبود و تنها با عبارات «گفته می‌شود»، «منابع رسانه‌ای گفتند» و... بازنشر شد.
همچنین ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد حمله به یک کشتی صهیونیستی در دریای عمان گفت که واشنگتن در حال مشورت با دولت‌های منطقه و فرامنطقه برای یک واکنش درخور است و یک واکنش مناسب در آینده خواهد داشت.
سازمان عملیات تجارت دریایی ارتش انگلیس هفته گذشته در بیانیه کوتاهی اعلام کرد که حمله به کشتی اسرائیلی اواخر پنجشنبه شب گذشته در شمال شرقی جزیره «مصیره» کشور عمان و در فاصله نزدیک به ۳۰۰ کیلومتری مسقط پایتخت این کشور واقع در شبه جزیره عربی رخ داده و انگیزه آن، دزدی دریایی نبوده است.

  • نویسنده :
  • منبع :