19 دی: آمریکا معافیت عراق از تحریم‌ها برای واردات انرژی از ایران را به مدت ۴ ماه تمدید کرد و بغداد می‌تواند به واردات انرژی از ایران ادامه دهد.
منابع خبری اعلام کردند آمریکا معافیت عراق از تحریم‌ها برای واردات انرژی از ایران را به مدت ۴ ماه تمدید کرده است.
یک مقام عراقی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که واشنگتن معافیت عراق از تحریم‌های ایران در حوزه انرژی را برای ۴ ماه دیگر تمدید کرده و بغداد می‌تواند به واردات انرژی از ایران ادامه دهد.
دولت آمریکا پس از خروج یکجانبه از برجام تلاش کرد با نقض این توافق و زیر پا گذاشتن تعهدات بین‌المللی خود از طریق بازگرداندن تحریم‌های ایران، تهران را وادار به پذیرش زیاده‌خواهی‌های خود کند، زیاده‌خواهی‌هایی که با شکست کارزار موسوم به فشار حداکثری ناکام ماند.
آمریکا در سال ۲۰۱۸ همزمان با افزایش تحریم‌های خصمانه خود علیه ایران، صنعت انرژی ایران را نیز تحریم کرد، اما در آن زمان عراق را از این تحریم‌ها مستثنی دانست و معافیتی به این کشور اعطا کرد به امید آنکه ارتباط عراق و ایران در زمینه انرژی قطع شود.
اکنون یک منبع آگاه به شرطی که نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «آخرین دوره معافیت اعمال شده از سوی آمریکا برای عراق ماه گذشته به پایان رسید و هفته گذشته بار دیگر تمدید شد.»
این معافیت تا ابتدای ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) ادامه خواهد داشت.

  • نویسنده :
  • منبع : باشگاه خبرنگاران جوان