19 دی: امروزه در شبکه‌های اجتماعی شاهد روش‌های جدیدی از کلاهبرداری با عنوان فروش اقلام و اجناس مخصوص ایام محرم و ایجاد نرم افزارهای نذری یاب هستیم که در این شگرد، مجرمان با ایجاد صفحات درگاه بانک جعلی (فیشینگ) به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند.
گاه مجرمان با درج آگهی‌های دروغین در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فروش اجناس و اقلام این دهه با کمترین قیمت، کاربران را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت و در نهایت به اطلاعات بانکی هموطنان دسترسی و شروع به برداشت می‌ کنند.
در حالی که بارها پلیس فتا اطلاع رسانی کرده است در صورت خرید اینگونه اجناس از فضای مجازی از سایت‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونی است، خرید کرده و هرگز فریب آگهی‌های اغوا کننده را نخورند.
مجرمان سایبری در شیوه جدید خود در کلاهبرداری در فضای مجازی از نرم‌افزار نذری یاب استفاده کرده و اقدام به کلاهبرداری می کنند. در این شگرد مجرمانه، این افراد با ساخت بدافزارهای مخرب و جاسوسی به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند یا اینکه با ارسال نرم افزارهای جعلی و تقلبی برای کاربران از آنها کلاهبرداری مالی کرده یا آنها را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت می‌ کنند.
اکثر این نرم افزارها وجود خارجی نداشته و کلاهبرداران تنها با تبلیغات این محصول کسب درآمد می‌کنند. کلاهبرداران با تبلیغ فروش نرم افزارهای جعلی در شبکه‌های اجتماعی افراد را ترغیب به دانلود و خرید این برنامه‌ها می‌ کنند و به منظور دانلود نرم‌افزارهای فوق، ‌مبالغی را مطالبه و یا اینکه آنها را به صفحه‌های درگاه‌های بانکی جعلی (فیشینگ) هدایت می‌کنند که این امر موجب کلاهبرداری و برداشت‌های غیر مجاز از حساب کاربران می‌شود.
سازنده اینگونه نرم‌افزارها به تمامی اطلاعات وارد شده توسط کاربر(نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و شماره تماس) دسترسی دارند بنابراین قادرند با داشتن این اطلاعات از کاربران سوءاستفاده کنند. کاربران فضای مجازی هرگز فریب اینگونه تبلیغات را نخورده و از دانلود این نرم افزارها خودداری کنند.
از سویی دیگر با توجه به افزایش دانلود نوحه و کلیپ‌های مذهبی در ماه محرم توسط شهروندان، یکی از شیوه‌های شیادان سایبری، ارسال فایل‌ها و اپلیکیش‌های مخرب در قالب نوحه‌ها و کلیپ‌های محرم در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی است.
در برخی از سایت‌های اینترنتی نیز هنگامی که فایل صوتی دانلود می‌شود، همزمان برنامه‌ای برای نصب بر روی سیستم کاربر ارسال می‌شود که لزوم هوشیاری شهروندان را می‌طلبد.
برخی افراد در فضای مجازی تحت عنوان «نذری اینترنتی» از مردم کلاهبرداری می کنند که هوشیاری در مقابل ترفند این افراد ضروری است. این افراد با انگیزه کلاهبرداری از کاربران با ایجاد سایت و صفحه جعلی اقدام به دریافت کمک های مردمی تحت عنوان نذورات کرده ضمن آنکه در خلال عملیات پرداختی مردم حساب های آنان را رمز گشایی می کنند.  
کاربران به ویژه در فضای اینستاگرام چنانچه قصد پرداخت نذورات را دارند به صفحه های معتبر مراجعه کنند تا گرفتار این کلاهبرداران نشوند. این افراد با جلب اعتماد مردم درفضای مجازی با دریافت مبالغی به عنوان نذری و یا کمک به افراد نیازمند حساب کاربران را هک کرده و سپس نسبت به برداشت آن اقدام می کنند.  
رواج باج افزارها و افزایش سوء استفاده‌های احتمالی در این ایام متصور است و این افراد با ارائه فایل‌ها و ادعیه‌های مذهبی برای دانلود که برخی از آنها آلوده به بدافزار بوده و به محض دانلود، به سیستم قربانی نفوذ کرده و اطلاعات  کاربر را به سرقت می برند.
کاربران باید نسبت به دریافت فایل‌ها از منابع نامعتبر دقت لازم را داشته باشند و از دانلود و نصب این گونه نرم افزارها خودداری کنند. مجرمان سایبری با طراحی صفحات جعلی شبیه به صفحات پرداخت بانک به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هموطنان هستند که کاربرانه باید با دقت در آدرس سایت اصلی دقت داشته باشند چرا که تمام سایت‌های معتبر و مهم از پروتکل https استفاده می‌شود. ثبت اطلاعات در سایت‌های جعلی زمینه ساز سوء‌استفاده از کاربران را بوجود آورده که سبب سرقت اطلاعات و کلاهبرداری خواهد شد.
روسای پلیس فتا بسیاری از استان ها در این زمینه هشدارهایی را به کاربران گوشزد کرده اند که به برخی از آن ها اشاره می شود: 
سوءاستفاده مجرمان سایبری از نیات خیرانه شهروندان
سرهنگ آرش ابراهیمی رئیس پلیس فتا استان لرستان با اشاره به سوءاستفاده از نیات خیرانه شهروندان در ایام محرم و صفر گفت: مجرمان سایبری با ادعای جمع‌آوری کمک‌های مومنانه شهروندان و نذورات آنها برای افراد نیازمند و فقیر جامعه به دنبال اهداف مجرمانه خود هستند.
وی با اشاره به استفاده از تصاویر محرومان در فضای مجازی، کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی از سوی مجرمان سایبری تصریح کرد: این افراد با این ترفند به دنبال جمع‌آوری کمک‌های نقدی و جنسی شهروندان هستند در حالی‌که هیچ یک از کمک‌های جمع‌آوری شده به دست نیازمندان و محرومان نمی‌رسد. شهروندان به این دست تبلیغاتی که در کانال‌ها و گروه‌های شبکه اجتماعی می‌شود اعتماد نکنند و کمک‌های نقدی و جنسی خود را در اختیار این افراد قرار ندهند.
سرهنگ ابراهیمی گفت: بارها شاهد بوده‌ایم که مجرمان سایبری با تبلیغات جمع‌آوری کمک‌های نقدی شهروندان آنها را به درگاه‌های فیشینگ بانکی هدایت کرده و پس از سرقت اطلاعات کارت بانکی، حساب آنها را خالی کرده‌اند.
رئیس پلیس فتا استان لرستان یادآور شد: سازمان و نهادها و حتی سازمان‌های مردم نهاد (خیریه‌های مردمی) شناخته شده‌ای در جامعه وجود دارد که در این راستا فعالیت می‌کنند شهروندان می‌توانند هرگونه کمک خود برای نیازمندان و محرومان را از طریق این سازمان‌ها و نهادها به دست افراد نیازمند واقعی برسانند.
سرهنگ ابراهیمی تاکید کرد: شهروندان حتما برای کمک به نیازمندان با شناسایی افراد نیازمند در پیرامون خود شخصا اقدام کنند یا از طریق نهادها و سازمان‌ها مرتبط شناخته شده اقدام کرده تا کمک آنها به دست نیازمندان واقعی برسد.   
جمع‌آوری نذورات مردم در محرم و صفر از سوی مجرمان سایبری
سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز هشدار داد: عزاداران سالار و سرور شهیدان در ایام محرم، مراقب تبلیغات گسترده کلاهبرداران به بهانه نذر و کمک به نیازمندان در فضای مجازی باشند. مجرمان سایبری در فضای مجازی با سوءاستفاده از اعتقاد و علاقه مردم مومن کشور با عنوان جمع آوری نذورات ماه محرم اقدام به سرقت اطلاعات کارت بانکی شهروندان کرده و با در اختیار داشتن این اطلاعات حساب شهروندان را خالی می‌کنند.
وی افزود: با تبلیغات جمع‌آوری نذورات و کمک برای نیازمندان شاهد ارسال لینک‌های جعلی در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های‌اجتماعی هستیم که در مواجهه با این صفحات می‌بایست با احتیاط عمل کنیم.
سرهنگ اقبالی در خصوص شیوه عملکردی این کلاهبرداران گفت: این افراد به انگیزه کلاهبرداری از کاربران، با ایجاد یک سایت و صفحه جعلی پرداخت وجوه، ضمن دریافت کمک‌های مردمی، اطلاعات کارت بانکی شهروندان را سرقت کرده و حسابشان را خالی می کنند.
رئیس پلیس فتا استان البرز برای جلوگیری از برداشت غیر مجاز خطاب به کاربران اظهار داشت: در هنگام استفاده از اینترنت بانک از صفحه کلید مجازی برای وارد کردن رمز و پسورد خود استفاده کنید و در زمان وارد کردن اطلاعات حساب بانکی از اصالت سایت که مربوط به بانک می‌باشد اطمینان حاصل کنید، زیرا کلاهبرداران با فیشینگ درگاه‌های بانکی اقدام به سرقت اطلاعات حساب و برداشت از آن می‌کنند.
وی یادآور شد: مجرمان سایبری با طراحی صفحات جعلی شبیه به صفحات پرداخت بانک به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هموطنان هستند که کاربرانه باید با دقت در آدرس سایت اصلی  دقت داشته باشند چرا که تمام سایت‌های معتبر و مهم از پروتکل https استفاده می‌شود.
سرهنگ اقبالی گفت: از شهروندان تقاضا داریم برای هرگونه واریز وجه جهت نذر و کمک خود به قشر آسیب دیده، فقط از طریق شماره حساب‌های نهادهای معتبر و سازمان‌های مربوطه اقدام نمایید و از پرداخت‌های اینترنتی از طریق شبکه‌های اجتماعی به افراد ناشناس جداً خودداری کنید.
کلاهبرداری در ایام محرم
سرهنگ سید نظام موسوی، رئیس پلیس فتا غرب استان تهران گفت: برخی افراد در فضای مجازی تحت عنوان «نذری اینترنتی» از مردم کلاهبرداری می کنند.
وی ادامه داد: این افراد با انگیزه کلاهبرداری و ایجاد سایت و صفحه جعلی اقدام به دریافت کمک‌های مردمی تحت عنوان نذورات می کنند که علاوه بر جلب اعتماد مردم درفضای مجازی با دریافت مبالغی به عنوان نذری و یا کمک به افراد نیازمند حساب کاربران را هک کرده و سپس نسبت به برداشت از آن اقدام می کنند.
موسوی به یکی دیگر از جرائم سایبری درایام محرم اشاره کرد و افزود: رواج باج افزارها و افزایش سوء استفاده‌های احتمالی در این ایام به شدت متصور است و این افراد با ارائه فایل‌ها و ادعیه‌های مذهبی برای دانلود که برخی از آنها آلوده به بدافزار بوده و به محض دانلود، به سیستم قربانی نفوذ کرده و اطلاعات کاربر را به سرقت می برند.
این مقام انتظامی توصیه کرد: کاربران به ویژه در شبکه‌های اجتماعی چنانچه قصد پرداخت نذورات را دارند به صفحه های معتبر یا نذورات خود را به صورت نقدی پرداخت کنند تا گرفتار این کلاهبرداران نشوند.  
توصیه های پلیس فتا درخصوص ترفندهای مجرمان در ایام ماه محرم
سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت گفت: مجرمان سایبری در هر مناسبتی به دنبال سوءاستفاده از اطلاعات کاربران در فضای مجازی هستند.
وی با اشاره به فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، اظهار داشت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم، افراد سودجو با سوءاستفاده از عواطف و احساسات مذهبی مردم با بهانه جمع‌آوری کمک‌های مالی برای نیازمندان از جمله بیماران کرونایی یا جمع آوری وجه جهت کمک های مردمی و توزیع نذری در تکایا و هیئت‌های مذهبی، اقدام به کلاهبرداری ازهموطنان می‌کنند.
گودرزی افزود: در روشی دیگر از این کلاهبرداری ها، مجرمان با ایجاد صفحات درگاه بانک جعلی (فیشینگ) به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند و با درج آگهی‌های دروغین در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فروش اجناس و اقلام محرم با کمترین قیمت، کاربران را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت نموده و درنهایت با دسترسی به اطلاعات بانکی هموطنان، اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آنان می کنند.
سرهنگ گودرزی با اشاره به متصور بودن افزایش سوء استفاده‌های احتمالی در ایام عزاداری سالار شهیدان بیان داشت: یکی از مهمترین اهداف پلیس در فضای مجازی، ارتقای سطح سواد رسانه ای شهروندان در حوزه فضای سایبر و به تبع آن افزایش امنیت سایبری در راستای کاهش آمار جرائم سایبری و استفاده امن کاربران از این فضا است.
وی به شهروندان توصیه کرد: در صورتی که قصد خرید اینترنتی دارند فقط از طریق سایت‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است اقدام کنند و هرگز فریب‌آگهی‌های دروغین را نخورند. هم چنین هرگونه واریز وجه مربوط به نذورات را به شماره حساب هیئت‌های مذهبی و مؤسسات خیریه معتبر و شناخته شده واریز نموده و جهت پیشگیری از سرقت و یا هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات کارت‌های بانکی از مراجعه به لینک‌های پرداخت درگاه بانکی منتشر شده در فضای مجازی خودداری کنند.
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: هموطنان می توانند جهت ارتقاء اطلاعات سایبری خود به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  مراجعه کنند و هرگونه موارد مشکوک را نیز از این طریق به همکاران ما اطلاع رسانی کنند.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا