19 دی: سخنگوی گمرک گفت: تردد کامیون‌های صادراتی در مرزهای دوغارون در خراسان رضوی و ماهیرود در خراسان جنوبی به سمت افغانستان ادامه دارد و خبر توقف کامل تجارت با این کشور از اساس کذب است.
به گزارش گمرک ایران، سیدروح الله لطیفی اظهار داشت: روند تجاری در مرز ماهیرود رشد ۵۰ درصدی پیدا کرده و روزانه بیش از ۵۰۰ کامیون محموله های خود را به کامیون‌های افغان انتقال داده تا به مقاصد صادراتی این کالاها در این کشور برسد.
وی افزود: در مرز دوغارون نیز نزدیک به ۲۵۰ کامیون محموله‌های تجاری خود را به کامیون‌ها و تجار افغان برای طی مسیر در افغانستان منتقل می کنند و خبر توقف کامل تجارت با افغانستان شایعه است و شاید بیشتر کاربرد داخلی در افغانستان برای طرف های درگیر را داشته باشد.
لطیفی تاکید کرد: بعد از بازگشت امنیت به مرز میلک و فروکش کردن درگیری ها با هماهنگی های انجام شده با سازمان های مستقر در مرز و نیروهای نظامی و امنیتی، کامیون های متوقف در مرز میلک سیستان و بلوچستان به شرط خواست تجار افغان به مانند ماهیرود و دوغارون می توانند کالاهای خود را در مرز به کامیون های افغان تحویل دهند تا به مقاصد نهایی در این کشور ارسال شود.
سخنگوی گمرک افزود: بازگشایی مرز میلک، فعلا برای کامیون های متوقف در مرز است و امید داریم از شنبه گمرکات اجرایی و تجار بتوانند محموله های جدید را با هماهنگی با گمرک میلک به این مرز برای صادرات به افغانستان ارسال کنند.
بر اساس این گزارش، از روز جمعه خروج کالا از مرز میلک به دلیل تحولات داخلی پیش آمده در افغانستان انجام نشده است.

  • نویسنده :
  • منبع :