19 دی: زن مبارزی که این روزها مردم افغانستان او را ستایش می کردند و او را یکه تاز مبارزه با مرد سالاری می شناختند امروز اسیر طالبان شد.
سلیمه مزاری ولسوال چهارکنت پس از سقوط بلخ اسیر طالبان شد.

سلیمه مزاری زنی ۴۰ ساله است که در خط مقدم مبارزه با طالبان جنگید. سلیمه مزاری زاده ایران است و از سی سالگی به افغانستان بازگشت. او به دلیل قابلیت هایی که از خود نشان داد، سه سال به عنوان فرماندار شهرستان چهارکنت در ولایت بلخ افغانستان منصوب شد. سلیمه مزاری به عنوان فرماندار شهرستان چارکنت، از معدود فرمانداران زن افغانستان بود که اکنون به دلیل شرایط جنگی این کشور ناچار شد نیروهای تحت امر خود را برای مبارزه با طالبان بسیج کند که در نهایت پس از سقوط این ولایت به دست طالبان اسیر شد.

سلیمه مزاری اصالتا افغانستانی است و در محله کن تهران متولد شده؛ جایی که خودش می گوید خاطره های خوشی از آن برایش به یادگار مانده است. فارغ التحصیل جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) است و بعد از تمام فراز و فرودهایی که به دلیل زندگی در غربت تجربه کرد، در ۳۰ سالگی به این نتیجه رسید که بهتر است برای خدمت به وطنش به افغانستان بازگردد.

از سال ۹۷ به عنوان ولسوال یا همان فرماندار ولسوالی یا همان شهرستان چارکنت در ولایت یا همان استان بلخ در شمال افغانستان منصوب شده است. چارکنت یک شهر کوهستانی صعب العبور است که در حوالی شهر معروف مزارشریف قرار دارد؛ شهری که طالبان در دور جدید حملات خود به پشت دروازه های آن رسیده است.

 

 

  • نویسنده :
  • منبع :