19 دی: نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با اعلام مخالفت نسبت به طرح تشکیل خوزستان جنوبی، گفت: هیچ وقت اجازه نمی‌دهیم که خوزستانی که در طول تاریخ، منسجم و متحد بوده، تقسیم شود و از طراح این طرح درخواست کردیم که آن را پس بگیرد.
قاسم ساعدی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اعلام وصول طرح موسوم به تشکیل استان خوزستان جنوبی، اظهار کرد: من این طرح را امضا و تایید نکردم و اصلا مقتضیات ایجاد نمی‌کند که ما استان‌مان را به دو استان تقسیم کنیم. اولا خوزستانی‌های غیور؛ بافت اجتماعی، فرهنگی و تاریخ مشترکی دارند و تعلقات مشترکی نسبت به یکدیگر دارند.
وی ادامه داد: ما نباید خوزستان را به دو استان تقسیم کنیم و خدایی نکرده احساس کنیم که دو استان هستیم. خوزستانی‌ها همیشه می‌گویند یکی هستیم. منافع، تاریخ و فرهنگ مشترک داریم. همه ما خانواده گسترده‌ای به نام خوزستان داریم و هیچ وقت اجازه نمی‌دهیم که خوزستانی که در طول تاریخ، منسجم و متحد بوده، خدایی نکرده تقسیم شود.
نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر علل مخالفت با این طرح، بیان کرد: دوما تبدیل خوزستان به دو استان کار آسانی نیست و بار سنگینی بر دوش دولت و نظام باقی می‌گذارد. من از مخالفان این طرح بودم و حالا هم از طراح این طرح درخواست کردیم که آن را پس بگیرد و جمع کند.
ساعدی در پایان تاکید کرد: به دلایل متعدد صلاح نمی‌دانیم که خوزستان به دو استان تقسیم شود. ما می‌خواهیم همدلی، صمیمیت و فرهنگ مشترک را نسل به نسل حفظ کنیم. سعی بر این است که طراح، طرحش را پس بگیرد و طرح تقسیم خوزستان باقی نماند.
با تقسیم خوزستان مخالفیم / قرار است طرح "خوزستان جنوبی" پس گرفته شود

با تقسیم خوزستان مخالفیم/قرار است طرح "خوزستان جنوبی"پس گرفته شود

همچنین نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت: طرح تشکیل خوزستان جنوبی نه در کمیسیونی و نه در صحن علنی و نه در هیچ فراکسیونی، نه بررسی شده و نه تایید شده است.

سید کریم حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جزئیات اعلام وصول طرح موسوم به تشکیل استان خوزستان جنوبی اظهار کرد: این طرحی است که سال گذشته، یکی از نمایندگان جنوب استان خوزستان به عنوان نظر شخصی خودش، ارائه داد. به هیچ وجه هم سایر نمایندگان خوزستان با این طرح همراهی نکردند. 

وی افزود: همان موقع هم به ایشان گفتیم که این طرح اصلا به صلاح نیست و طرح پخته‌ای نیست. 

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز اعلام وصول این طرح بنا بر این بوده که طرح‌هایی که توسط نمایندگان داده می‌شود در یک سیکل قرار می‌گیرند و توسط هیات رئیسه مجلس خوانده می‌شوند و این طرح نیز که امروز خوانده شد از بابت این بود که در نوبت بوده است و به عنوان یک طرح عادی توسط هیات رئیسه خوانده شد. 

وی افزود: بلافاصله ما با این همکارمان صحبت کردیم و به وی گفتیم که قرار بود این طرح ارائه نشود و ایشان نیز گفت که من این طرح را به عنوان یک طرح عادی داده‌ام. 

حسینی در پاسخ به اینکه برای اعلام وصول یک طرح ۱۵ نماینده باید آن را امضا کرده باشند و آیا نمایندگان خوزستان بین امضاکنندگان طرح بوده‌اند یا خیر؟ تصریح کرد: نمایندگان خوزستان نبوده‌اند. دقیق نمی‌دانم کدام نمایندگان بوده‌اند و ظاهرا از استان خوزستان تنها همین یک نماینده بین امضاکنندگان این طرح بوده است. 

وی گفت: حداقل از شهرهایی که می‌خواست جزو این طرح بیاورد، من چند نفر از نمایندگان این شهرها را دیدم که گفتند ما امضا نکردیم. 

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به همین دلیل امروز با این نماینده صحبت شد. برای خود ایشان هم غیرمنتظره بود که در این موقعیت و در وضعیتی که ما اکنون در حال بررسی وزرا هستیم، این طرح اعلام وصول شده است و خودش نیز ناراضی بود. 

وی افزود: قرار بر این شد که ایشان امروز نامه‌ای به هیات رئیسه بنویسد و طرح را پس بگیرد. 

حسینی با بیان اینکه امکان پس گرفتن این طرح وجود دارد، تصریح کرد: طرح تشکیل خوزستان جنوبی نه در کمیسیونی و نه در صحن علنی و نه در هیچ فراکسیونی، نه بررسی شده و نه تایید شده است. 

وی در خصوص پیامدهای مطرح شدن تقسیم خوزستان به دو استان، گفت: متاسفانه طرح‌هایی که از پختگی و منطق لازم برخوردار نیستند و ارائه می‌شوند، بازخورد خوبی نیز در جامعه نخواهند داشت. ما این دغدغه را داشتیم و سال گذشته هم به ایشان گفتیم که مطرح نشود. 

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی افزود: غالب نمایندگان استان خوزستان به هیچ وجه از این طرح نه حمایت می‌کنند و نه راضی به طرح شدن آن هستند. 

وی تصریح کرد: وقتی طرحی ارائه می‌شود فرآیند طولانی در پیش دارد که به تایید یا تصویب مجلس برسد. اولا مدت چند ماه طول می‌کشد تا به کمیسیون بیاید و ثانیا در خود کمیسیون ممکن است رای نیاورد چه برسد به اینکه در صحن علنی رای بیاورد. 

حسینی گفت: تاکید می‌کنیم که با این طرح کاملا مخالف هستیم.

تمام نمایندگان استان خوزستان مخالف تفکیک استان هستند

تمام نمایندگان استان خوزستان مخالف تفکیک استان هستند

یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی، نیز تاکید کرد: تفکیک استان خوزستان تبعات بدی در استان به دنبال دارد. 

محمد طلا مظلومی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مخالفت نمایندگان استان خوزستان با طرح تفکیک استان خوزستان، بیان کرد: نه تنها بنده بلکه تمام نمایندگان استان خوزستان با تفکیک این استان مخالف هستند به استثنای آقای مولوی نماینده آبادان که طراح این طرح می باشد.  

وی در ادامه اظهار کرد: طبق مذاکره ای که با آقای مولوی داشتیم قرار است طرح خود را پس بگیرند در غیر اینصورت مجمع نمایندگان استان بیانیه ای در مخالفت با این طرح صادر خواهد کرد.  

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:  نمی توان گفت که اصلا این طرح با چه هدفی مطرح شده است. حتی نمایندگان مرکز استان با این تفکیک مخالف هستند و تبعات خوبی برای استان خوزستان ندارد. ظرفیت پذیرش این طرح در استان وجود ندارد و ما با آن مخالفت خواهیم کرد.  • نویسنده :
  • منبع :