19 دی: امام جمعه مشهد گفت: ارزیابی وزرا وظیفه مجلس است. اگر در آینده یکی از این وزرا ناکارامد در آمد، مردم گریبان نمایندگان خود در مجلس را می‌گیرند و دیگر به دولت فحش نمی‌دهند، چون رئیس جمهور را بابصیرت انتخاب کرده‌اند و او را می‌شناسند.
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی(ع) با بیان اینکه افغانستان کشور همسایه و مجاور ما است و بخش عمده‌ای از عزیزان افغانی در ایران و مشهد زندگی می‌کنند، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم نسبت به مسئله افغانستان بی‌تفاوت باشیم. در مورد افغانستان سه نکته وجود دارد. نکته اول شکست فاجعه‌آمیز آمریکا بعد از بیست سال اشغال افغانستان بود.

وی ادامه داد: آمریکا در جریان جهان‌خواری و استکبار خود شکست خورد. نیروهای خود از افغانستان را خارج کرد و به زودی باید همین کار را در مورد عراق نیز انجام دهد و به طور کلی از منطقه خارج شود. جهان‌خواری و استکبار آمریکا رو به اضمحلال است و نابودی آن شروع شده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: با گذاشتن یک عده مزدور در جریان‌های سیاسی افغانستان و با قرار دادن یک عده سرباز جنگ نیابتی به عنوان داعش در افغانستان، آمریکا چیزی به پیش نمی‌برد. مردم قهرمانی که بعد از ۲۰ سال اشغال، آمریکا را مجبور به خارج شدن کردند، از پس این مزدورهای جنگ نیابی آمریکا هم برمی‌آیند و آن‌ها را هم نابود خواهند کرد. آنچه مسلم است این است که آمریکا در این حوادث شکست خورد.

علم‌الهدی اضافه کرد: همچنین اگر طالبان فکر می‌کنند با اسلحه می‌توانند حکومت اسلامی تشکیل دهند، این را بدانند که حکومت اسلامی غیر مردمی محقق نمی‌شود و باید مردم این حکومت را بپذیرند. با زور و سر نیزه نمی‌شود به عنوان اسلام بر مردم حکومت کرد. حکومت پیامبر(ص) در مدینه نیز با پذیرش مردم بود و پیامبر قبل از تشکیل حکومت در پیمان‌های عقبه اول و عقبه دوم، با انصار و مردم حکومت بیعت کردند و این بیعت باعث شد ایشان به مدینه وارد شوند و حکومت کنند. پیامبر به عنوان رهبر مدینه اساسنامه‌ای با ۱۸ بند نوشتند و یهودیان مدینه نیز این اساسنامه و رهبری پیامبر را پذیرفتند.

وی با بیان اینکه امروز نیز نه طالبان از پیامبر(ص) بالاتر اند و نه مخالفان آنان از یهودیان مدینه بدتر اند، گفت: شهروند افغانی باید حکومت کشورش را به عنوان حکومت اسلامی بپذیرد. اگر قرار باشد حکومت اسلامی، حکومت پیامبر(ص) باشد، باید مردمی باشد، اما اگر قرار باشد حکومت بنی عباس و بنی امیه باشد که همین طوری بدون رضایت مردم هم می‌توان به اسم اسلام حکومت کرد.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: همچنین مردم افغانستان نیز به این نکته توجه کنند که ۲۰ سال اشغال آمریکایی‌ها و پیش از آن اشغال روس‌ها ثابت کرد که جریان کفر نمی‌تواند به نفع مردم افغانستان عمل کند. یک سلسله جریاناتی در افغانستان وارد فعالیت‌های سیاسی شده‌اند که وابسته به غرب اند. مردم افغانستان بدانند اگر این جریان‌های غربگرا در افغانستان پیروز شوند، به سر مردم این کشور همان بلاهایی خواهد آمد که در این ۲۰ سال به وسیله آمریکا آمده است. یک اشرف غنی را با ۹۰۰ هزار رای به عنوان رئیس جمهور به مردم افغانستان تحمیل کردند و به عنوان یک مزدور آمریکایی بر این کشور مسلط شد.

علم‌الهدی در ادامه با اشاره به اینکه هفته آینده قرار است جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلس برگزار شود، خاطرنشان کرد: مقارن با هفته دولت، وزرای دولت سیزدهم با تایید مجلس قطعی می‌شوند و دولت سیزدهم به طور کامل تشکیل می‌شود. بر اساس اعلام آقای رئیس جمهور، دولت سیزدهم دولت تحول مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب است. مقام معظم رهبری در معرفی دولت در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند: "دولت جوان حزب‌اللهی که باید در تحقق خودسازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی گام‌های اساسی و بلند بردارد."

وی افزود: آقای رئیس جمهور نیز در همان جلسه تفیذ گفت: "دولت من دولت تحول مبتنی بر بیانیه گام دوم است." نمایندگان مجلس بدانند چنین دولتی را قرار است تصویب کنند و وزرای پیشنهادی نیز باید ببینند که آیا می‌توانند در این دولت جهادی خستگی‌ناپذیر خدمت کنند یا آمادگی ندارند. اگر می‌توانند در این دولت پا به پای رئیس جمهور جهادگر فعالیت کنند، قبول کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: این دولت، دولتی نیست که وزیر آن در پشت میز وزارت بنشیند و فقط بخشنامه صادر کند. در این دولت وزیر باید پا به پای رئیس جمهور بدود و در عین ساده‌زیستی و بدون هیچ چشم‌داشتی، فقط جهادگرانه کار کند. اگر وزرای پیشنهادی حاضر اند این گونه کار کنند، قبول کنند، اما در غیر این صورت برگردند و وزارت را قبول نکنند.

علم‌الهدی بیان کرد: نمایندگان مجلس بدانند وزیری را که می‌خواهند تایید کنند، با خط‌کش وزرای سایر دولت‌ها قابل ارزیابی نیست. با الگوی بیانیه گام دوم وزرا را ارزیابی کنند. مسئله قوی یا ضعیف بودن وزیر، مربوط به توانایی‌های او در اداره یک اتاق وزارتخانه نمی‌شود، بلکه مسئله قوی بودن یا ضعیف بودن یک وزیر در قالب خستگی‌ناپذیر بودن و چشم نداشتن به هیچ کدام از مزایای قدرت قابل ارزیابی است و نمایندگان مجلس با این معیار باید وزرای پیشنهادی را تایید یا رد کنند. فردی که فقط به مزایای قدرت توجه دارد، نمی‌تواند به عنوان وزیر در دولت تحول انتخاب شود.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: مردم دیگر نمی‌توانند دولتی را تحمل کنند که وزیرش در وزارتخانه بنشیند و اختلاسگران از زیردست او بیرون بیایند. مردم به این دولت رای دادند، چون رئیس جمهور را جهادگر تشخیص دادند و نمونه اقدامات او را در قوه قضاییه دیدند. وزرای دولت نیز باید در همین خط انتخاب شوند.

وی تصریح کرد: آقای رئیس جمهور وزرا را به مجلس پیشنهاد داده است. ارزیابی وزرا وظیفه مجلس است. اگر در آینده یکی از این وزرا ناکارامد در آمد، مردم گریبان نمایندگان خود در مجلس را می‌گیرند و دیگر به دولت فحش نمی‌دهند، چون رئیس جمهور را بابصیرت انتخاب کرده‌اند و او را می‌شناسند. نمایندگان مجلس حواسشان جمع باشد نیروی جهادی تایید کنند. یک رئیس جمهور جهادگر آمده و افرادی را به عنوان وزیر خود انتخاب کرده است. نمایندگان مجلس باید ببینند آیا این وزرای پیشنهادی می‌توانند پا به پای رئیس جمهور کار کنند یا نه.

  • نویسنده :
  • منبع : ایسنا