19 دی: عضو شورای عالی سیاسی یمن تامین سوخت از جمهوری اسلامی ایران برای لبنان را گامی در راستای شکستن محاصره اقتصادی تحمیلی علیه این کشور دانست.
به گزارش روز شنبه از شبکه تلویزیونی المیادین، «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن در اشاره به سخنان اخیر «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان مبنی بر عزیمت اولین کشتی حامل سوخت از ایران به لبنان گفت: تامین فرآورده های نفتی گامی در مسیر شکستن محاصره لبنان است.
دبیرکل حزب الله لبنان دو روز پیش در سخنرانی خود از حرکت نخستین کشتی‌ حامل سوخت خریداری شده از ایران برای لبنان خبر داد و گفت: این کشتی حامل گازوئیل است چون اولویت بیشتری دارد و آخرین کشتی هم نخواهد بود.
وی تاکید کرد: چالش‌های زیادی پیش روست اما اعلام می‌کنم از زمانی که این کشتی‌ها حرکت کنند، خاک لبنان قلمداد می‌شوند.
سید حسن نصرالله گفت: سفارت آمریکا در بیروت در حال مدیریت جنگ اقتصادی و رسانه‌ای علیه لبنان است. سفارت آمریکا در لبنان، نمایندگی دیپلماتیک نیست؛ سفارت توطئه علیه لبنان است.
وی افزود: کسانی این کار را بر ما تحمیل کردند که جنگ اقتصادی را علیه ما راه انداختند. آشکارا اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت متحدانش را رها نکرده است.
در همین راستا، محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن با رد انتقاد برخی محافل داخلی مغرض در لبنان تاکید کرد: این سخن دبیرکل حزب الله لبنان که "از زمانی که این کشتی‌ها حرکت کنند، خاک لبنان قلمداد می‌شوند"، نه تنها به معنای هدر دادن حاکمیت نیست بلکه امتداد حاکمیت و دفاع از آن به شمار می رود.
وی افزود: کسی که برخلاف این را می گوید، درک و فهم درستی ندارد زیرا حفاظت و پاسداری از منافع لبنان همان حفاظت و پاسداری از حاکمیت آن است.
الحوثی تصریح کرد: تامین فرآورده های نفتی برای لبنان، گامی در مسیر شکستن محاصره ای دیگر خواهد بود.
لبنان ماهها است که با بحران کمبود فرآورده های سوختی و مشکلات شدید اقتصادی و معیشتی روبرو است و اخیرا با مشکلات بیشتری در زمینه تامین سوخت مورد نیاز برای نیروگاهها، کارخانه ها، کارگاهها و خودروها روبرو شده است.
اکثر مراکز و جایگاه های پخش فرآورده های سوختی در لبنان به علت نداشتن سوخت بسته شده و برخی دیگر نیز شاهد صف های طولانی شهروندان لبنانی است.
کمبود سوخت به نوبه خود بر تامین برق مورد نیاز مردم و بخش های حیاتی بویژه بیمارستانها و سیستم آب و فاضلات در سایه شیوع کرونا افزوده است. این وضعیت اعتراضاتی را در مناطق مختلف لبنان به همراه داشته است.
«نجات رشدی»هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد در لبنان روز گذشته هشدار داد که کمبود سوخت هزاران خانواده در این کشور را به خطر انداخته است.
وی تصریح کرد: با شکل گیری موج جدید همه گیری کرونا، بحران سوخت می تواند باعث وخیم شدن وضعیت بهداشتی و درمانی لبنان شود.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا