19 دی: نخست‌وزیر پیشین عراق در گفت‌وگویی به دلیل عدم مشارکتش در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی و آینده اوضاع سیاسی ایران پرداخت.
نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف دولة القانون در گفت وگو با شبکه رووداو در پاسخ به این سوال که عدم حضور شما در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی علیرغم حضور بسیاری از سیاستمداران عراقی و روسای احزاب برای ما و تمام عراقی ها بسیار عجیب بود، دلیل این امر چیست؟ آیا دعوت شدید و شما دعوت را نپذیرفتید و یا دلیل دیگری دارد، گفت: اولا من با آقای رئیسی روابط شخصی و دوستانه دیرینه دارم و بیش از یک بار با او دیدار داشتم، دوما آن ها زمانی که تنها سه نفر از عراق را دعوت کرده بودند من جزو آن سه نفر بودم.
وی گفت: من قصد داشتم در آن مراسم شرکت کنم اما با نزدیک شدن موعد سفر احساس کردم که به کرونا مبتلا شدم بنابراین مشغول دادن آزمایش و کارهای پزشکی شدم و از ترس بد شدن وضعیت سلامتی خود از سفر منصرف شدم، من هیچ دلیلی برای عدم مشارکت ندارم و تنها دلیلم احساس ابتلا به ویروس کرونا بود.
مالکی در پاسخ به این سوال که آیا به کرونا مبتلا بودید گفت: الحمدلله آزمایش دادم و مبتلا نبودم.
رئیس ائتلاف دولت قانون در پاسخ به این سوال که آیا واکسن زدید گفت: بله، دو دوز واکسن فایزر.
نوری مالکی درخصوص آینده ایران در زمان ریاست جمهوری رئیسی تاکید کرد:درخصوص جمهوری اسلامی اختلافاتی که میان اصولگرایان و اصلاح طلبان وجود داشت شکاف هایی در وحدت نظام سیاسی ایجاد می کرد، امروز تقریبا نظام سیاسی در جمهوری اسلامی یکپارچه شد و  همگی از خط اصولگرایان هستند. این مساله باعث می شود که ایران در مقابله با چالش های موجود پیشرفت کند.
وی گفت: من بر این باورم که این امر موجب ثبات بیشتر در ایران شود اما به این معنا نیست که خط مقابل کلا از روند سیاسی دور شود، اگر جمهوری اسلامی به دنبال ثبات بیشتر است باید خط مقابل نیز در تشکیل دولت شریک باشد و این مساله عجیبی نیست.

  • نویسنده :
  • منبع : ایسنا