19 دی: در چهارمین روز از بازی‌های پارالمپیک توکیو روح‌الله رستمی در وزنه‌برداری صاحب مدال طلا و امان‌الله پاپی در دوومیدانی صاحب مدال نقره شدند.
در چهاردهمین روز از بازی‌های پارالمپیک توکیو نمایندگان ایران در رشته‌های تیروکمان، دوومیدانی، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر و وزنه‌برداری رقابت کردند که روح‌الله رستمی در وزنه‌برداری صاحب اولین مدال طلای ایران در پارالمپیک شد و امان‌الله پاپی نیز در دوومیدانی نقره گرفت.
تیم‌های ملی والیبال نشسته و بسکتبال با ویلچر ایران نیز امروز مقابل رقبایشان به برتری رسیدند. دو نماینده ایران در تیرو کمان نیز با برتری مقابل حریفانشان به مرحله بعد راه یافتند.
تیروکمان:
علی سینا منشازادهدر مرحله یک شانزدهم ماده کامپوند کلاس w ۲ تیر و کمان به مصاف کوآتس از آفریقای جنوبی رفت و توانست با برتری قاطع ۱۴۳ بر ۱۳۰ راهی مرحله بعد شود.
علی سینا منشازاده
رمضان بیابانیدر ماده کامپوند کلاس w ۲ در مرحله یک شانزدهم مقابل مارچانت از استرالیا قرار گرفت و در یک رقابت نزدیک و حساس با نتیجه ۱۴۱ بر ۱۳۹ به برتری رسید. این نتیجه در حالی رقم خورد که حریف بیابانی ورزشکار ۶۰ ساله استرالیایی بود و تا لحظه آخر هم برای رسیدن به برتری در این مسابقه تلاش کرد. در نهایت بیابانی با شایستگی راهی مرحله یک هشتم شد.
رمضان بیابانی 
دوومیدانی:
سامان پاکباز در ماده پرتاب وزنه کلاس F۱۲  بازی‌های المپیک پارالمپیک توکیو در رقابت با هفت پرتاب‌گر دیگر رکورد ۱۴.۲۹ متر را برجای گذاشت و در رده پنجم قرار گرفت.
سامان پاکباز
امان الله پاپیدر ماده پرتاب نیزه و کلاس ادغامی F۵۶ وF۵۷  در کنار ۱۲ پرتابگر دیگر رقابت کرد. او در پرتاب اول رکورد ۴۷.۷۴ متر و در پرتاب دوم حدنصاب ۴۹.۵۰ متر را ثبت کرد و رکورد جهان و پارالمپیک شکست. پاپی در پرتاب سوم ۴۹.۲۶ متر و در پرتاب چهارم ۴۹.۵۶ متر پرتاب کرد و باز هم رکورد جهان و پارالمپیک را ارتقا بخشید. او در پرتاب پنجم پرتابی به طول ۴۷.۸۳ متر را ثبت کرد. البته حامد حیدری پرتابگر ایرانی الاصل تیم آذربایجان با حدنصاب ۵۱.۴۲ متر که در پرتاب پنجم خود به ثبت رساند و تمام رکوردهای پاپی را شکست و به مدال طلا رسید و پاپی دوم شد و به مدال نقره رسید.
امان‌الله پاپی
والیبال نشسته: 
تیم ملی والیبال نشسته ایران در اولین دیدارش از بازی‌های پارالمپیک توکیو مقابل آلمان قرار گرفت و توانست در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۳-۲۵، ۱۶-۲۵، ۱۷-۲۵ مقابل حریف خود به برتری برسد. بلند قامتان ایران توپ و میدان را کامل در اختیار داشتند و حریف فرصت عرض اندام را پیدا نکرد. والیبالیست‌های ایرانی باید روز دوشنبه به مصاف تیم ملی برزیل بروند.

بسکتبال با ویلچر: 
تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران امروز در سومین دیدار خود در بازی‌های پارالمپیک توکیو به مصاف الجزایر رفت که این بازی با نتیجه ۸۱ بر ۴۷ ‏  به سود ایران تمام شد. این نخستین برد تیم بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک توکیو بود که تیم ایران را در این رقابت‌ها ۴ امتیازی کرد. تیم ایران که در گروه دوم این رقابت‌ها قرار دارد، در دو بازی گذشته خود برابر استرالیا و آمریکا شکست خورده بود. چهارمین دیدار تیم ملی ایران ساعت ۹ صبح یک‌شنبه مقابل بریتانیا برگزار می‌شود.

وزنه برداری:
روح‌الله رستمی در رقابت‌های دسته منهای ۸۰ کیلوگرم پاراوزنه‌برداری در رقابت با ورزشکارانی از چین، اوکراین، یونان، گرجستان، کلمبیا، ایتالیا و برزیل رقابت کرد. او در حرکت اول موفق به مهار وزنه ۲۲۵ کیلوگرمی شد و بعد از آن نیز وزنه ۲۲۸ کیلوگرمی را بالا برد. رستمی در سومین حرکت نیز وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی را بالا برد و با مهار این وزنه نخستین مدال طلای ایران در پارالمپیک توکیو را به نام خود ثبت کرد. رستمی بعد از قهرمانی درخواست رکوردشکنی داد اما در مهار وزنه ۲۴۲ کیلوگرمی ناموفق بود.
  • نویسنده :
  • منبع :