19 دی: رییس‌ ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شاهد هستیم که چه اتفاقات ناگواری در این ایام در افغانستان در حال وقوع است و آمریکا ارتش ملی و مردمی این کشور با هزینه هنگفت تبدیل به چه ارتش بی‌خاصیتی کرد که تنها ۱۱ روز در برابر این گروه مهاجم مقاومت کرد.
سرلشکر محمد باقری طی سخنانی در مراسم تکریم امیر حاتمی و معارفه امیر آشتیانی با گرامیداشت هفته دولت اظهار کرد: توسعه قدرت دفاعی برای نظام اسلامی بنا به دلایل گوناگون یک ضرورت قطعی است. خداوند به مسلمانان دستور داده است که شما موظف هستید در افزایش توان نظامی بکوشید تا موجب بازدارندگی دشمنان شوید.
وی یادآور شد: از سوی دیگر فرماندهی معظم کل قوا هم بر این موضوع بارها تکرار داشته‌اند و در احکام تقریباً تمامی فرماندهان نیز بر این موضوع تاکید شده است. وزارت دفاع یکی از مهمترین این دستگاه‌ها برای تحقق این امر است.
باقری با اشاره به حضور نیروهای ارتش آمریکا از ۱۱ سپتامبر در منطقه و آسیب‌های این حضور برای کشورهای منطقه، تاکید کرد: شاهد هستیم که چه اتفاقات ناگواری در این ایام در افغانستان در حال وقوع است و آمریکا ارتش ملی و مردمی این کشور را با هزینه هنگفت تبدیل به چه ارتش بی‌خاصیتی کرد که ارتشی سست‌بنیان بود و تنها ۱۱ روز در برابر این گروه مهاجم مقاومت کرد و این درحالی است که آمریکا هزینه‌های سالانه میلیون دلاری برای این ارتش انجام داده بود.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: آمریکا با تصرف این منطقه و با شکست خفت‌بار این کشور را ترک کرد و مردم مظلوم افغانستان را با ناآرامی‌ها و بدون افق روشن رها کرد و رفت. 
وی با بیان اینکه نظام اسلامی ما در حساس‌ترین منطقه جهان و در شرایط خطیری قرار گرفته است، یادآور شد: در ادوار مختلف در منطقه ما شدیدترین درگیری‌ها صورت گرفته است و آمریکا به بهانه یازده سپتامبر به منطقه لشکرکشی کرد و الان در تمام این سال‌ها منطقه را ترک نکرده است و هرچه زمان می‌گذرد توطئه‌های متنوع‌تری را برای منطقه بجای می‌گذارد. 
باقری تصریح کرد: در چنین منطقه‌ای و در چنین شرایطی حفظ امنیت و آرامش و امکان‌پذیری توسعه و پیشرفت بدون داشتن یک توان دفاعی خود اتکا امکان‌پذیر نخواهد بود.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: بخش اعظم دانش جهانی و عصاره دانش‌ها در بعد دفاعی در خدمت ارتش‌ها قرار گرفته است و جنگ‌های امروز شباهت‌های اندکی با جنگ‌های گذشته دارند. جنگ قره باغ در سال گذشته با جنگ‌های گذشته تفاوت داشت و شاهد بودیم بسیاری از تجهیزات سنتی که در جنگ‌ها بکار می‌آمد چگونه از کار افتادند. لذا مجموعه‌های دفاعی کشور و بویژه وزارت دفاع برای متناسب‌سازی تجهیزات وظیفه اصلی را بر عهده دارند.
وی با بیان اینکه تحقیقات پیشرفته در لبه فناوری جهانی وظیفه وزارت دفاع است، تاکید کرد: همچنین توسعه کمی و کیفی تجهیزات متناسب با صنایع جهانی و تولید تجهیزات و تسلیحات وظیفه وزارت دفاع است. در کنار این، مسئولیت اداره بازنشستگان نیروهای مسلح نیز  از وظایف اساسی وزارت دفاع است. سایر پشتیبانی‌ها از نیروهای مسلح و نمایندگی نیروهای مسلح در دولت نیز از وظایف سنگین وزارت دفاع است.
باقری با یادآوری اینکه ما بودجه بسیار اندکی را در مقایسه با سایر کشورها در اختیار نیروهای مسلح قرار دادیم، گفت: اما خروجی و نتیجه کار نیروهای مسلح ما هم قابل قیاس با سایر کشورها نیست. اتفاقاتی در وزارت افتاده است که ما خودمان هم باور نمی‌کردیم. مثلا نقطه‌زنی موشکی بالستیک کار آسانی نیست. موشک اسکندر که ۳۰۰ کیلومتر برد دارد و نقطه‌زن است را روس‌ها حاضر نشدند شکل و شمایل آن را هم در اختیار ما بگذارند اما ما به فناوری نقطه‌زنی دست پیدا کردیم.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با اشاره به عملکرد امیر حاتمی، آن را خوب توصیف کرد و تصریح کرد: میزان ارتقا برنامه‌های در مقایسه با بودجه در اختیار هم عملکرد ایشان بسیار خوب بوده است و در حوزه بازنشستگان هم ایشان تلاش چشمگیری داشتند. امروز در وزارت دفاع در  همه حوزه‌ها شاهد رشد هستیم و برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.
رئیس ستاد کل یادآور شد: کسب بیشترین رأی اعتماد به امیر آشتیانی نشانه اعتماد نمایندگان ملت به ایشان است و در این مسئولیت هم خواهند درخشید و مسیر رشد و ارتقا صنعت دفاعی و سایر مأموریت‌ها را بخوبی پیش خواهند برد.
وی ادامه داد: امروز به برکت راهنمایی مقام معظم رهبری هیچ تنش و مشکلی بین فرماندهان نیروهای مسلح وجود ندارد. من تاکید می‌کنم که باید بتوانیم از منابع حداکثر کارآمدی را داشته باشیم و بدون موازی‌کاری به پیش برویم.
باقری تصریح کرد: لازم به تاکید می‌دانم وزیر محترم دفاع از دو بازوی توانمند عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات بهره لازم را بگیرد تا بتواند وظیفه سنگین خود را به پیش ببرد. ما هم در ستاد کل و سازمان‌های نیروهای مسلح وظیفه خود می‌دانیم که به امیر آشتیانی کمک کنیم.

  • نویسنده :
  • منبع : ایسنا