19 دی: پنتاگون خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان و اتمام ماموریت آمریکا پس از دو دهه اشغالگری در این کشور را تایید کرد.
ژنرال کنث مک کنزی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا (سنتکام) روز دوشنبه به وقت محلی در ارتباطی ویدئویی با پنتاگون اعلام کرد خروج ارتش آمریکا از افغانستان بطور کامل تکمیل شد.
این مقام نظامی آمریکایی اضافه کرد که هواپیماهای نظامی آمریکا و ائتلاف بیش از ۱۲۳ هزار غیرنظامی را از افغانستان خارج کردند.
پنتاگون خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را  تایید کرد

فرمانده مرکزی سنتکام گفت که می‌دانیم داعش تلاش کرد به ما حمله کند و به حمله به ما ادامه دهد. حمله دیروز ما به آنها موجب شد برنامه آنها بر هم بخورد.
وی درباره تجهیزات نظامی آمریکایی در افغانستان نیز افزود که برخی از آنها خارج شده و برخی را از حالت نظامی خارج کردیم که دیگر قابل استفاده نخواهند بود.
پیش از سخنان این مقام نظامی آمریکایی، منابع خبری طالبان همزمان با وقوع تیراندازی‌هایی در اطراف فرودگاه کابل اعلام کردند که آخرین پرواز آمریکا برای خروج افراد از افغانستان انجام شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد یک نیروی محافظ طالبان در فرودگاه کابل گفت که هواپیماهای آمریکایی پس از دو دهه جنگ  افغانستان را ترک کردند.
مقام های آمریکایی به شبکه خبری فاکس نیوز نیز گفتند که عملیات خروج آمریکا از افغانستان به پایان رسیده است.
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز پیش از سخنان مک کنزی اعلام کرد: رئیس جمهوری بر تصمیم خود مبنی بر خروج از افغانستان پایبند است.
وی افزود حدود شش هزار آمریکایی آمریکایی از افغانستان خارج شده اند.
وی تصریح کرد وزیر خارجه با شرکای بین المللی دیدار می‌کند تا گذرگاه‌های امن را برای کسانی که مایل به خروج از افغانستان پس از ۳۱ اوت (۹ شهریور) هستند، فراهم کند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه خود قطعنامه‌ای درباره افغانستان به تصویب رساند که در آن از طالبان خواست بر خروج امن افغان ها و اتباع خارجی پایبند بماند.شورای امنیت سازمان ملل متحد این قطعنامه را با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع تصویب کرد.
این قطعنامه از سوی آمریکا پیشنهاد شد و مورد حمایت  فرانسه و انگلیس قرار گرفت. چین و روسیه به این قطعنامه رای ممتنع دادند.
در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به بیانیه طالبان در ۲۷ اوت ۲۰۲۱ اشاره شده که در آن طالبان متعهد شده اند افغان ها قادر خواهند بود به خارج از کشور سفر کنند،هر زمان که بخواهند افغانستان را ترک کرده و از هر گذرگاه مرزی، چه هوایی و چه زمینی، از جمله در فرودگاه کابل بازگشایی و ایمن شده و هیچ کس مانع سفر آنها نمی شود.
شورای امنیت در قطعنامه خود آورده است انتظار دارد  طالبان به این تعهدات و سایر تعهدات، از جمله در مورد خروج امن افغان ها و همه اتباع خارجی از افغانستان، پایبند باشند.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا