19 دی: کوبا روز دوشنبه به عنوان اولین کشور در جهان واکسیناسیون کودکان ۲ تا ۱۱ را آغاز کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوبا با ۱۱.۲ میلیون نفر جمعیت قصد دارد قبل از بازگشایی مدارس که بیشتر آنها از مارس ۲۰۲۰ تعطیل شده‌اند، همه کودکان خود را واکسینه کند.
این کشور پس از تکمیل آزمایشات بالینی بر روی خردسالان با واکسن های آبدالا و سوبرانا، روز جمعه کمپین واکسیناسیون کودکان از ۱۲ سال به بالا را آغاز کرد.
کوبا همچنین از روز دوشنبه واکسیناسیون کودکان در گروه سنی ۲ تا ۱۱ سال را نیز شروع کرد.
علاوه بر کوبا تا کنون چند کشور دیگر در جهان واکسیناسیون کودکان را از سن ۱۲ سالگی آغاز کرده‌اند و برخی از آنها در مورد بچه های کوچکتر آزمایش انجام می‌دهند.
کشورهایی مانند چین، امارات متحده عربی و ونزوئلا اعلام کرده‌اند که قصد واکسیناسیون کودکان خردسال را دارند، اما کوبا اولین کشوری است که این کار را انجام داد.
کوبا در ماه گذشته مجوز استفاده اضطراری ۲ واکسن تولیدی دانشمندان این کشور به نام "سوبرانا۰۲" و "سوبرانا پلاس" را علاوه بر واکسن "آبدالا " تصویب کرد.
مرکز کنترل دارو و تجهیزات پزشکی کوبا با تصویب مجوز استفاده اضطراری "سوبرانا ۰۲" و "سوبرانا پلاس"، علاوه بر واکسن منتخب آبدالا دایره واکسیناسیون خود را گسترده تر کرد.
در طرح جدید واکسیناسیون کوبا، ترکیب ۲دز واکسن سوبرانا ۰۲ و یک دز سوبرانا پلاس، پس از تحلیل فاز سوم کارآزمایی های بالینی، اثربخشی ۹۱.۲ درصدی در پیشگیری از ویروس جدید دلتا نشان داده است. 
دانشمندان کوبایی با وجود تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه هاوانا، موفق به تولید ۲۰ میلیون دز واکسن آبدالا علیه کووید ۱۹ شدند.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا