19 دی: متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دکتر شریعتی فسا گفت: درد شدید، تورم و قرمزی سر و پیشانی اولین علائم درگیری مغز به عفونت قارچ سیاه هستند.
کاوه کاشانی متخصص مغز و اعصاب گفت: زمانی که عفونت قارچ سیاه به مغز سرایت کند باعث التهاب عصبی می‌شود، این عفونت می‌تواند عملکرد شناختی مغز را مختل کند و علائمی بحرانی مانند از دست دادن حافظه، هذیان گویی و تغییرات در وضعیت روانی برای فرد مبتلا به وجود آورد.
او اضافه کرد: با توجه به اینکه بیماری قارچ سیاه از راه‌های مختلف وارد بدن می‌شود و بر قسمت‌های مختلف تأثیر می‌گذارد، ممکن است در هر فردی علائم متفاوتی از خود نشان دهد.
به گفته متخصص مغز و اعصاب، علائم اولیه بیماری قارچ سیاه شبیه به علائم سرماخوردگی یا به عبارت بهتر مشابه کرونای دلتا است؛ تب، سردرد، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس، احساس درد در قسمت قفسه سینه و مواردی از این قبیل می‌توانند خبر از عارضه قارچ سیاه دهند.
نورولوژیست دانشگاه علوم پزشکی فسا اظهار کرد: با پیشرفت بیماری علائم دیگری از قبیل تورم صورت، ظهور لکه‌های سیاه در دهان، بینی و سینوس ها، آسیب به چشم‌ها و آسیب به سیستم عصبی نیز ظاهر می‌شوند.
او ادامه داد: درد شکم، خونریزی دستگاه گوارشی و حالت تهوع و استفراغ نیز از دیگرعلائم بیماری قارچ سیاه گوارشی به شمار می‌روند.
کاشانی گفت: خوشبختانه قارچ سیاه هنوز در ایران شیوع زیادی ندارد و تنها در گروهی از مبتلایان کرونا که به دیابت مبتلا هستند و کنترل قند خون آن‌ها بسیار دشوار و یا به نوعی غیر قابل کنترل شده می‌باشد، مشاهده شده است.
این پزشک متخصص اضافه کرد: برخی از بیمارانی که به دلیل شدت بیماری کرونا، دز بسیار بالایی از کورتون دریافت کرده اند نیز دچار قارچ سیاه شده اند.
به گفته او، افراد مبتلا به سرطان، بیماران دیابتی، نوزادان نارس، افراد مبتلا به ایدز، استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها، جراحت یا آسیب پوستی شدید، استفاده بیش از حد از دارو‌های تزریقی، پیوند عضو وکسانی که آهن بیش از حد در بدن خود دارند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
کاشانی گفت: هیچ واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچ سیاه وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری، اجرای پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونای دلتاست..
او بیان کرد: افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بیشتر مراقب خودشان باشند.
متخصص مغز و اعصاب گفت: اگر در دسته افراد پر خطر قرار دارید و یا به هر دلیلی نگران ابتلا به عفونت قارچ سیاه هستید می‌توانید برای استفاده از دارو‌های تقویت سیستم ایمنی با پزشک خود مشورت کنید.
به گفته او، یک برنامه ورزش منظم، خواب کافی و یک رژیم غذایی که ویتامین‌ها، درشت مغذی‌ها (کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها) و مواد معدنی را به اندازه کافی شامل شود می‌تواند به بهبود سیستم ایمنی کمک کند. عفونت قارچ سیاه یا موکورمیکوز یک بیماری نادر، اما بسیار جدی است که در نهایت می‌تواند بیمار را به کام مرگ بکشاند. قارچ‌های سیاه نوعی طبیعی از قارچ‌ها هستند که در محیط زیست وجود دارند و می‌توانند در افراد با مشکل سلامتی و بویژه کسانی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف است عفونت ایجاد کنند.
او ادامه داد: زمانی که هاگ قارچ از طریق هوا استنشاق شود، شش‌ها یا سینوس‌های فرد ممکن است درگیر و دچار عفونت شوند. قارچ‌های سیاه معمولا بر روی افراد سالم با سیستم ایمنی قوی تاثیر نخواهند گذاشت. در بیماران بهبود یافته از کرونا، اما چون سیستم ایمنی دچار ضعف شده است بیماری عفونت قارچ سیاه بسیار خطرناک خواهد بود و معمولا برای درمان آن به جراحی نیاز خواهد بود.

  • نویسنده :
  • منبع : باشگاه خبرنگاران جوان