19 دی: رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه پیگیر حقوق شهدای حادثه منا هستیم، گفت: عربستان هنوز نتیجه کمیته حقیقت‌یاب را به ایران اعلام نکرده است.
علیرضا رشیدیان با بیان اینکه یاد و خاطره شهدا در هر شرایطی ارزشمند است، اظهار داشت: شهدای عزیز ما بعد از شهادت بار امانت سنگینی را بر دوش همه ملت ایران قرار دادند.
وی با اشاره به احقاق حقوق شهدای منا بیان کرد: یکی از خصیصه های شهدای منا و حج خونین سال ۱۳۶۶ مظلومیت آنها است زیرا هیچ کدام از آن‌ها برای جنگ نرفته بودند بلکه فقط برای انجام یک فریضه دیدنی یعنی حج در آن سرزمین قدم گذاشتند.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در سرزمینی که خداوند آن را امن قرار داده، حجاج مظلوم ما در سال‌های ۱۳۶۶ در حج خونین و سال  ۱۳۹۴ در واقعه منا جانشان را از دست دادند.
رشیدیان تصریح کرد: کمیسیون حقیقت یابی برای احقاق حقوق حجاج ایرانی تشکیل شد اما عربستان هنوز نتیجه کمیته حقیقت‌یاب را به ایران اعلام نکرده است.
وی افزود: امسال علی رغم اینکه قرار بود با رعایت شرایط مختلف و به صورت محدود برای بسیاری از کشورها حج برگزار شود اما دیدیم که دولت عربستان در دقایق آخر اعلام کرد که حج برگزار نمی‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: با توجه به وقایع گذشته و عدم برگزاری فریضه حج در سال جاری و با احترام به حفظ حاکمیت دولت عربستان، اما باید برای مدیریت این فریضه واجب و برگزاری مناسک حج و ارائه خدمات هرچه بهتر در مکه مکرمه یک تشکل بین و المللی بین کشورهای اسلامی با عربستان تشکیل شود تا بتوانند این مهم را مدیریت کنند که دیگر شاهد اتفاقاتی مانند حادثه منا نباشیم.
به گزارش ایرنا، در فاجعه دلخراش دوم مهرماه ۱۳۹۴ در آیین رمی جمرات در روز عید قربان در خیابان ۲۰۴ در منطقه منا شهر مقدس مکه بیش از هفت هزار زن و مرد و کودک بی گناه از مسلمانان سراسر جهان جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۴۶۵ شهید و تعدادی مصدوم و مفقود آن متعلق به حجاج ایرانی بود.

  • نویسنده :
  • منبع :