19 دی: دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بم با اشاره به طرح برخی شایعات درباره دستگیری یک جاسوس در این شهرستان گفت: در پی انتشار تصویر خانمی با عنوان جاسوس یکی از سرویس های اطلاعاتی بیگانه در فضای مجازی شهرستان بم باید گفت که مطالب مطرح شده صحت ندارد.
«محمد ضیاءالدینی» عصر امروز ۹ مهرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح برخی شایعات درباره دستگیری یک جاسوس در بم عنوان کرد: در پی انتشار تصویر خانمی با عنوان جاسوس یکی از سرویس های اطلاعاتی بیگانه در فضای مجازی شهرستان بم باید گفت که مطالب مطرح شده صحت ندارد و با انتشاردهندگان این شایعه برخورد خواهد شد.
وی اظهار کرد: به منظور صیانت از حیثیت اشخاص، رعایت اخلاق و انصاف و التزام به مقررات قانونی در ارتباط با عناوین منتسبه به متهم مذکور باید تأکید کرد که پیرو گزارش اداره اطلاعات شهرستان بم نامبرده که کارمند یکی از ادارات این شهرستان است، جهت انجام تحقیق و مشخص شدن اقدامات مجرمانه تحت مراقبت قرار گرفته و انطباق رفتار وی با هر یک از نصوص کیفری در حال بررسی است.
وی تاکید کرد: متهم این پرونده هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار داشته و انتساب جرم تا تکمیل تحقیقات محرز و مسلم نیست و اتهامات منتسبه به وی در فضای مجازی با رفتار ارتکاب یافته توسط وی منطبق نیست که با تکمیل روند تحقیقات و مشخص شدن همه زوایای موضوع، نتایج حاصله به اطلاع عموم خواهد رسید.
ضیاءالدینی تاکید کرد: برابر قانون آیین دادرسی کیفری، انتشار تصویر و سایر مشخصات مربوط به هویت متهم در کلیه مراحل تحقیقات مقدماتی توسط رسانه‌ها و مراجع انتظامی و قضایی مگر در مواردی که قانون استثناء کرده، ممنوع است و هر گونه اقدامی خلاف این ممنوعیت تحت عنوان افتراء و نشر اکاذیب وفق ماده ۶٩٨ از قانون مجازات اسلامی قابل پیگرد خواهد بود.
دادستان بم تاکید کرد: دستورات مقتضی جهت شناسایی منتشرکنندگان اخبار و شایعات اخیر و در پی آن اقدام قانونی لازم خطاب به عوامل انتظامی و امنیتی شهرستان بم صادر شده است.
وی اظهار کرد: لازم است رسانه های گروهی فعال در فضای رسانه ای شهرستان بم اعم از حقیقی‌ و مجازی ضمن پاسداشت رسالت خود از هر گونه گمانه زنی غیر قابل اتکا که ممکن است منجر به هتک حیثیت اشخاص شده و طرح اتهاماتی که قابل انتساب به وی نیست، به شدت خودداری کنند.
ضیاالدینی ادامه داد: اطلاع رسانی در این خصوص تنها از طریق روابط عمومی دادگستری و رسانه های رسمی صورت خواهد گرفت.

  • نویسنده :
  • منبع :