19 دی: زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ درصد در مقیاس امواج درونی زمین ﴿ریشتر﴾ بامداد پنجشنبه مناطق مختلف در ایالت بلوچستان پاکستان را لرزاند. آمار اولیه حاکی از کشته شدن دستکم ۲۰ نفر و مصدوم شدن صدها نفر دیگر است.
به ‌گزارش منابع رسمی پاکستان، مرکز لرزه نگاری این کشور اعلام کرد این زمین لرزه، بخش هایی از شهرهای «کویته، خضدار، نصیرآباد، سیبی، هرنایی» و برخی دیگر از مناطق این کشور را لرزاند.
مردم در دیگر مناطق خارج از ایالت بلوچستان نیز لرزش این زلزله را احساس کردند.
سازمان لرزه نگاری و مرکز هواشناسی پاکستان کانون این زلزله را در عمق ۱۵ کیلومتری واقع در منطقه "هرنایی" اعلام کرد.
سازمان منطقه‌ای مدیریت بحران ملی در بلوچستان پاکستان اعلام‌ کرد: شدت زمین لرزه باعث تخریب ده‌ها واحد مسکونی در ایالت بلوچستان شده که تاکنون ۲۰ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر مصدوم شده‌اند.
منابع خبری در پاکستان اعلام کردند که احتمال افزایش شمار قربانیان زمین لرزه وجود دارد و هم اکنون تیم‌های امدادی و مسوولان مدیریت عملیات بحران ملی به مناطق زلزله شده اعزام شده‌اند.
مرگبارترین زمین لرزه پاکستان در دهه اخیر، در مهرماه ۱۳۸۴ رخ داد. این زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۶ دهم ریشتر در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان، ۷۴ هزار کشته و بیش از سه و نیم میلیون نفر آواره بر جای گذاشت. 
گزارش ها حاکی است: در شهریور سال ۱۳۹۲ (سپتامبر ۲۰۱۳) نیز وقوع زمین لرزه در مناطق مختلف ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان به بزرگی ۷.۷ مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بیش از ۸۵۲ نفر را کشت و هزاران نفر را مصدوم و تحت تاثیر قرار داد. 


  • نویسنده :
  • منبع :