19 دی: مسوول دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در مرز چذابه گفت:پذیرش مسافر و صدور کالا به عراق، با تصمیم دولت این کشور به دلیل برگزاری انتخابات مجلس، تا روز دوشنبه ۱۹ مهر از همه مرزهای مشترک از جمله چذابه و شلمچه در خوزستان متوقف شده است.
سید سعید موسوی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: از تجار و صاحبان کالا درخواست می‌شود که از ارسال هرگونه کالا به مرزهای ایران با عراق خودداری کنند.
وی گفت: این محدودیت شامل هر ۲ بخش اقلیم کردستان و مناطق عربی کشور عراق است و برای اینکه کامیون های حامل کالاهای صادراتی در مرز دچار معطلی و خسارت احتمالی نشوند، باید از ارسال هرگونه محموله صادراتی به مرزهای مشترک با این کشور خودداری کرد.
بنا بر این گزارش، مواد غذایی، تره بار، مصالح ساختمانی، آبزیان پرورشی، چوب و آهن آلات از مهمترین اقلام صادراتی مرزهای شلمچه و چذابه به عراق هستند.
همچنین، محصولات فولادی، مصالح ساختمانی، سیمان و کلینکر (مواد اولیه سیمان) و قطعات نیروگاهی از محصولات ترانشیپ شده از این مرزها به عراق هستند.
مرزهای زمینی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر از تیر۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق به تدریج برای صادرات کالا و درمهر همان سال برای عزیمت زائران عتبات عالیات بازگشایی شد.

  • نویسنده :
  • منبع :