19 دی: قیمت نفت در معاملات روز جمعه در واکنش به ظهور واریانت جدید ویروس کرونا که سرمایه گذاران را به وحشت انداخت و به نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اشباع عرضه در سه ماهه نخست اضافه شد، ۱۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد که بزرگترین ریزش یک روزه از آوریل سال ۲۰۲۰ بود.
قیمت نفت همسو با بازارهای سهام جهانی به دلیل نگرانی‌ها نسبت به شیوع واریانت جدید و آسیب دیدن رشد اقتصادی و تقاضا برای سوخت، سقوط کرد.
به گفته وزیر بهداشت آفریقای جنوبی، سازمان جهانی بهداشت واریانت جدید را که اومیکرون نام گرفته است، مایه نگرانی خوانده است. آمریکا، کانادا، انگلیس، گواتمالا و کشورهای اروپایی در میان کشورهایی هستند که سفر از جنوب آفریقا را که این واریانت در آن شناسایی شده است، محدود کرده اند.
بهای معاملات نفت برنت با ۹ دلار و ۵۰ سنت معادل ۱۱.۶ درصد کاهش، در ۷۲ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت برنت برای کل هفته بیش از هشت درصد کاهش هفتگی به ثبت رساند.
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ دلار و ۲۴ سنت معادل ۱۳.۱ درصد کاهش، در ۶۸ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته بیش از ۱۰.۴ درصد کاهش داشت.
باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی شرکت میزوهو اظهار کرد: بازار روی بدترین سناریو حساب می‌کند که در آن شیوع واریانت جدید باعث نابودی عظیم تقاضا می شود.
هر دو شاخص برای پنجمین هفته متوالی کاهش هفتگی داشتند و این بزرگترین کاهش هفتگی آنها از آوریل سال ۲۰۲۰ بود که وست تگزاس اینترمدیت برای نخستین بار در بحبوحه اشباع عرضه ناشی از شیوع ویروس کرونا منفی شده بود.
خبر شیوع واریانت جدید باعث احتیاط در بازاری شد که پیش از این بین کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده گرفتار شده بود.
به گفته کِرِگ ارلام، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA، بزرگترین واهمه این است که واریانت جدید در برابر واکسنها مقاوم باشد و ضربه بزرگی برای کشورهایی خواهد بود که از دستاوردهای مثبت عرضه واکسنها بهره‌مند شده اند.
به گفته منابع آگاه، اوپک پلاس تحولات پیرامون این واریانت را زیر نظر دارد و بعضی ابراز نگرانی می‌کنند که ممکن است دورنمای بازار نفت کمتر از یک هفته به برگزاری نشست وزیران این گروه وخیمتر شود.
دانشمندان تاکنون واریانت اومیکرون را در شمار نسبتا کم در آفریقای جنوبی و همچنین در بوتسوانا، هنگ کنگ و رژیم صهیونیستی شناسایی کرده اند اما نگران جهش‌های متعدد آن هستند که ممکن است این واریانت را در برابر واکسنها مقاوم و آن را مسری‌تر کند.
شرکتهای داروسازی فایزر و بیوان تک اعلام کرده‌اند اگر لازم باشد ظرف مدت شش هفته در واکسن‌هایشان تغییراتی می‌دهند و اولین بسته‌ها را ظرف مدت ۱۰۰ روز آماده تحویل می کنند.
وزارت خارجه آفریقای جنوبی اعلام کرد با انگلیس برای بازنگری در ممنوعیت سفر دیدار خواهد کرد.
نالدی پاندور، وزیر خارجه این کشور گفت: فوری‌ترین نگرانی ما صدمه‌ای است که این تصمیم به صنایع گردشگری و تجارت دو کشور وارد می کند.
قیمت نفت اواسط هفته تحت تاثیر خبر احتمال تعدیل افزایش تولید نفت اوپک پلاس در واکنش به برداشت هماهنگ آمریکا و کشورهای مصرف کننده دیگر از ذخایر استراتژیک‌شان صعود کرده بود.
بر اساس گزارش رویترز، یک منبع آگاه در اوپک گفت: یافته های کارشناسان این گروه نشان می دهد چنین برداشتی احتمالا باعث افزایش عرضه در ماه‌های آینده می شود. پیش بینی های مذکور بر دیدار دوم دسامبر وزیران اوپک پلاس که برای تصمیم گیری درباره افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه برگزار می شود، سایه افکنده است.


کرونا باز هم به جان بورس‌های جهانی افتاد!

همچنین نگرانی از سویه جدید آفریقایی کرونا باعث ریزش شدید بورس‌های جهانی شد. 

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، گونه جهش یافته جدید کرونا تمامی جهان را در شوک جدیدی فرو برده است. این سویه که گفته می شود قدرت سرایت بسیار بالا دارد حتی ممکن است افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند نیز گرفتار کند. صندوق بین المللی پول در واکنش به این اتفاق با انتقاد از کشورهای توسعه یافته اعلام کرد در حالی که کشورهای توسعه یافته در حال برنامه ریزی برای تزریق دوز سوم به شهروندان خود هستند، در منطقه صحرای آفریقا هنوز حتی ۱۰ درصد جمعیت هم واکسینه نشده اند. 

مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۷ درصد رشد کرده که این رشد، دومین رشد مثبت فصلی یک سال اخیر این کشور محسوب می شود. همچنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی ۰.۲ درصد کمتر شده است. در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کننده با ۶.۸ درصد بیشترین نقش را در ثبت این رشد داشته است. بدترین عملکرد هم مربوط به تجهیزات ماشینی با منفی ۳.۷ درصد بوده است. 

در سومین هفته ماه نوامبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۷۱ هزار نفری به ۱۹۹ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت شد که انتظار می رفت این رقم، ۲۰۲ هزار نفر اعلام شود. به طور متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که پس از شیوع کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت. 

قیمت نفت در بازارهای جهانی کماکان یک عامل نگران کننده برای فعالان بورسی باقی مانده است. نفت که در اوایل امسال حتی به قیمت منفی نیز رسیده بود اکنون و با احیای تقاضا مدت‌هاست که در سطح بالای ۶۰ دلاری قرار دارد و همین مساله باعث افزایش قیمت بنزین، افزایش شدید تورم در بخش انرژی و به تبع آن افزایش تورم کشورهای مختلف شده است. جو بایدن- رئیس جمهور آمریکا- برای کاهش قیمت ها دستور عرضه ذخایر استراتژیک نفتی این کشور در بازار را داده است. 

وضعیت تورم نسبت به ماه‌های قبل نه تنها بهتر نشده که حالا با اوج گیری قیمت انرژی و مسکن و همچنین نقدینگی موجود روز به روز شرایط وخیم تری را تجربه می‌کند. نرخ تورم سومین اقتصاد اروپا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در فرانسه در ۱۳ سال اخیر بوده است. 

مدیران بانکی سعی دارند بازارها را آرام نگه دارند اما به وخیم بودن اوضاع نیز اشاره دارند. رافائل بوستیک- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در آتلانتا- گفته نرخ بهره‌ می‌تواند تا پیش از پایان یافتن سال جاری میلادی افزایش پیدا کنند. جان ویلیامز- مدیر دفتر منطقه ای نیویورک- گفته نرخ تورم در سطحی قرار دارد که مقابله با آن نیازمند زمان و حوصله خواهد بود. گری رایس- سخنگوی صندوق بین المللی پول- نیز در رابطه با افزایش تورم گفت تورم بالا، کوتاه مدت نخواهد بود. 

با شیوع گسترده کرونا در انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیتهای اقتصادی شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان اکتبر با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴.۲ درصد رسید. این تورم بالاترین نرخ تورم انگلیس در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود و بیش از همه در نتیجه افزایش کم سابقه انرژی رقم خورده است. این تورم ۰.۴ درصد از چیزی که پیشتر نیز انتظارش می رفت بیشتر بوده است و کار بانک مرکزی انگلیس را نسبت به قبل دشوارتر خواهد ساخت.

از سوی دیگر اما رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سطح بالایی باقی مانده است. مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۲ درصد و ۲.۱ درصد بوده است. این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۱ درصد و در اتحادیه اروپا ۰.۲ درصد افزایش پیدا کرده است. 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون بیش از ۲۶۰ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۱۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۲۰۶ هزار و ۲۶۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۹۹ هزار و ۱۳۸ نفر، برزیل با ۶۱۴ هزار و ۱۰ نفر، هند با ۴۶۷ هزار و ۴۶۸ نفر، مکزیک با ۲۹۳ هزار و ۶۱۴ نفر و روسیه با ۲۷۰ هزار و ۲۹۲ نفر بوده است. (به‌روزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ) 

دن اسپایسر - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد - گفت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه های مثبت و جنبه های منفی بود و ما شاهد بودیم شرکت‌های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از طرف دیگر ریسک‌های موجود بر سر راه بازار از جمله تورم و اخلال در زنجیره تامین طی این مدت نه تنها کمتر نشده اند بلکه بیشتر هم شده اند. 

بورس آمریکا 

در وال استریت همه شاخص‌ها ریزشی بودند؛ تا جایی که دو شاخص هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. 

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۵۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۹۹.۳۴ واحد بسته شد. 

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۲۷ درصد ریزش تا سطح ۴۵۹۴.۶۲ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۲۳ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۴۹۱.۶۶ واحدی بسته شد. 

بورس‌های اروپایی 

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۳.۶۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۴۴.۰۳ واحد بسته شد. 

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۴.۱۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۵۷.۰۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۴.۷۶ درصدی در سطح ۶۷۳۹.۷۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۴.۹۵ درصد پایین رفت و به ۸۴۰۲.۷۰ واحد رسید. 

بورس‌های آسیایی 

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۵۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۷۵۱.۶۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۲.۶۷ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۰.۵۲ واحد بسته شد. 

در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" کاهش ۰.۷۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۶۰.۱۳ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷۳ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۲۷۹.۳۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. 

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.) 

نفت 

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۰.۰۶ درصد کاهش به ۶۸.۱۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۱۰.۵۵ درصدی به ازای ۷۲.۷۲ دلار در هر بشکه مبادله شد. 

طلا و نقره 

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۱.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۲.۵۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۷ درصدی به ازای ۲۳.۱۴ دلار مبادله شد.  • نویسنده :
  • منبع :