19 دی: مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار هکتار یعنی حدود یک سوم مساحت استان قم به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده و سالانه بیش از ۱۳ هزار تن گرد و غبار را به سمت شهر قم و شهر‌های همجوار روانه می‌کنند.
سید رضا موسوی مشکینی در جلسه گروه کاری مقابله با گرد و غبار گفت: معضل گرد و غبار چند سالی است که شهر قم را بسیار جدی درگیر کرده و متأسفانه تعداد روز‌های آلوده در حال افزایش است، از این رو باید برای رفع این معضل هرچه سریعتر تدبیری اندیشیده شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه تعداد روز‌های آلوده در ۲۵۵ روزگذشته ۵۰ روز بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود دو برابر شده است، عنوان کرد: امسال در حالی که تعداد روز‌های پاک و قابل قبول ۲۱ روز کاهش یافته است، شاهد ۴ روز بسیار ناسالم و خطرناک نیز بوده ایم.
موسوی مشکینی با اشاره به تدوین برنامه عملی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با معضل گرد و غبار، بر ضرورت توجه و اهتمام به اجرای این برنامه‌ها تاکید کرد و گفت: متاسفانه برخی از مدیران نسبت به وظایف دستگاهی خود در این حوزه کاملا بی توجه و بی اطلاع هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به گستردگی مخاطره گرد و غبار در مرکز کشور و درگیری پایتخت و ۲۵ درصد از جمعیت کشور، عنوان کرد: مساله گرد و غبار در قم و کانون‌های مستعد به ویژه محدوده اطراف دریاچه نمک، در صورت ادامه روند کنونی به یک بحران زیست محیطی مبدل می‌شود.
موسوی با بیان اینکه برای حفاظت از محیط زیست، اعتقاد بیش از اعتبار نیاز است، تصریح کرد: ضمن درخواست از مسئولان ملی و استانی برای توجه به موضوع گرد و غبار در استان قم، امیدواریم اعتبارات تخصیص یافته در این موضوع نیز افزایش داشته باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در پایان با بیان اینکه مقابله با گرد و غبار نیازمند همت و مشارکت همگانی است و یک یا دو دستگاه نمی‌توانند به تنهایی این معضل را برطرف کنند، گفت: توسعه صنعت و کشاورزی بدون درنظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی به طور حتم به بیراهه رفته و با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.


  • نویسنده :
  • منبع :