19 دی: اولین مورد ابتلا به سویه جدید کرونا با نام « او میکرون » در خاورمیانه در عربستان سعودی ثبت شد.
خبرگزاری عربستان سعودی (واس) امروز (چهارشنبه) از ثبت اولین مورد ابتلا به سویه جدید کرونا به نام «او میکرون» در این کشور خبر داد و اضافه کرد که این فرد مبتلا یکی از شهروندان عربستان است که به تازگی از یکی از کشورهای شمال آفریقا بازگشته است.  
این خبرگزاری به نقل وزارت بهداشت عربستان اضافه کرد که مقامات بهداشتی این فرد مبتلا و همچنین افرادی را که با وی در تماس بودند، قرنطینه کردند. 
این اولین مورد جهش جدید است که در خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام می‌شود. 
وزارت بهداشت عربستان سعودی بدون اشاره به جزئیات بیشتر افزود: فرد مبتلا یک شهروند عربستان است که از یکی از کشورهای شمال آفریقا بازگشته است. 
این وزارتخانه از همه شهروندان عربستان سعودی خواست تا دوزهای واکسن کرونا را کامل کنند و از کسانی که از سفر باز می‌گردند خواست برای سلامتی خود و همه، دستورالعمل‌های مربوط به قرنطینه و معاینه آزمایشگاهی را رعایت کنند. 
سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه هفته جاری خبر داد که گونه جهش یافته ویروس کرونا با نام او میکرون احتمالا در سراسر جهان گسترش خواهد یافت و به دلیل شیوع سریع آن خطرناک است و در برخی نقاط می‌تواند عواقب شدیدی را به همراه داشته باشد. 
اولین مورد » او میکرون » در ۲۴ نوامبر در آفریقای جنوبی شناسایی شد و از آن زمان تاکنون این ویروس کرونای جهش یافته در بیش از ۱۲ کشور جهان گسترش یافته است و بسیاری از آن‌ها برای کنترل این بیماری محدودیت‌های سفر را اعمال کرده اند. 
اومیکرون که پژوهشگران آن را بسیار نگران‌کننده ارزیابی می‌کنند، به دلیل جهش‌های زیاد ممکن است، اثر بخشی واکسن‌های موجود برای پیشگیری از ابتلا به آن را با چالش مواجه کند.  
انتشار سریع سویه اومیکرون ویروس کرونا در کشورهای جهان و نگرانی از طولانی شدن دوره همه گیری این گونه تازه، زنگ خطر تازه را برای بازارهای مالی بین المللی دوباره به صدا درآورده است. 
به گفته کارشناسان و تحلیلگران، ظهور سویه اومیکرون حاصل رویکرد بی‌عدالتی و نابرابری در توزیع واکسن کرونا در سطح جهان و احتکار واکسن از سوی برخی کشورهای ثروتمند است.

  • نویسنده :
  • منبع :