19 دی: "قربان‌قلی بردی محمداف"، رئیس جمهوری ترکمنستان دستور بستن "گودال آتشین" معروف به "دروازه جهنم" را صادر کرد.
این گودال در دوران اتحاد شوروی و هنگام حفاری میدان گازی ایجاد شده است.
قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان در نطقی که از تلویزیون این کشور پخش شد از مسئولان خواست راه‌حلی برای بستن "دروازه جهنم" پیدا کنند.
این گودال عظیم به قطر حدود ۷۰ متر و عمق بیش از ۲۰ متر در حوالی روستای "دروازه" در استان" آخال" در "قره‌قوم" واقع شده است.
در سال ۱۹۷۱ و در پی فعالیت کشف نفت در این منطقه مهندسان اتحاد جماهیر شوروی سابق این میدان گازی را کشف کردند. پس از شروع عملیات حفاری زمین ریزش کرد و تجهیزات در آن مدفون شد.
گرچه در پی این سانحه به کسی آسیب نرسید اما گودالی عمیق ایجاد و مقادیر زیادی گاز متان از آن منتشر شد که باعث خطرات زیست‌محیطی و سلامتی ساکنان منطقه گردید.
متخصصان در آن زمان به این نتیجه رسیدند که کنترل نشت گاز ممکن نیست و تصمیم به سوزاندن آن گرفتند با این تصور که با به‌ پایان رسیدن گاز، آتش نیز خاموش خواهد شد.
اکنون بیش از ۵۰ سال است که این گاز می‌سوزد و همه تلاش‌ها برای خاموش کردن "دروازه جهنم" با شکست روبرو شده است.
بنابر گزارش دویچه وله، قربان بردی محمداف در سال ۲۰۱۸ نام "دروازه جهنم" را به "مشعل قره‌قوم" تغییر داد اما حال او به این نتیجه رسیده است که "دروازه جهنم" به محیط زیست صدمه می‌زند و سلامتی مردم منطقه را با خطر مواجه می‌کند. وی همچنین افزود که منابع با ارزشی به هدر می‌روند که می‌توان با آن رفاه مردم کشور را تامین کرد. محمداف حال پس از سال ۲۰۱۰ برای دومین‌بار دستور بستن دروازه جهنم صادر کرده است.

  • نویسنده :
  • منبع :