19 دی: رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی، تاکید کرد: تیم مذاکره کننده با این هدف به وین رفته که به تکالیف برجامی خود عمل کنند، دیگر پرانتز و بحث دشوار چه چیزی است که گفته می شود؟
فریدون عباسی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به روند مذاکرات برجامی در وین، بیان کرد: تیم مذاکره کننده ما رفع تحریم ها را باید دنبال کند و بحث هسته ای در این مذاکرات ندارد. در اخباری که منتشر می کنند، از کلمات دیپلماتیک استفاده می کنند که هیچ نتیجه ای از آن نیز حاصل نمی شود؛ مثلا می گویند کارها خیلی جلو رفته، مسائلی حل شده است و شرط و شروط ها کم شده است اما قسمت دشوار باقی مانده است، این یعنی هیچ. اگر اخبار منتشر شده و صحبت های مقام مسئول و وزیر خارجه را بررسی کنیم می بینیم تا حالا تفاوتی با مذاکرات ۲۰ سال گذشته دیده نمی شود.
وی در ادامه اظهار کرد: مذاکرات کلا دشوار است و ما دنبال حل مسائل ساده و پیش پا افتاده در مذاکرات نیستیم. تیم مذاکره کننده باید بگوید تحریم ها چه مواردی است و بر اساس برجام باید برداشته شود؟ دیگر بحث و شرط و شروطی در میان نیست. برجام به ما تحمیل شد و ما نیز یکبار این تحمیل را پذیرفتیم، ما برجام را پذیرفتیم که مثلا با دنیا تعامل کنیم. آیا تعامل این است که آن ها هر بلایی خواستند سر ما بیاورند و ما را محدود کنند و ما از حقوق خود بهره مند نشویم و فقط یکسری تکالیف را بپذیریم.
نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تیم مذاکره کننده با این هدف رفته که به تکالیف برجامی خود عمل کنند، دیگر پرانتز و بحث دشوار چه چیزی است که گفته می شود؟ کاملا بحث روشن است و طرف های مقابل باید به تکالیف برجامی خود عمل کنند. اگر این موضوع را نمی توانند به نتیجه برسانند باید مشخص کنند که تا چه حد از مصوبه مجلس عدول خواهند کرد. آنگاه تیم مذاکره کننده بیاید و با مجلس صحبت کند تا ببینیم آیا باید از قانون عدول کنیم و اکنون صلاح کشور چیست؟
رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی در ادامه تاکید کرد: اینقدر هم نباید موضوع را کش و قوس داد. باید اخبار درست به افکار عمومی داخلی داده و روشن شود این پرانتزها چه هستند که طرح شدند؟ دوباره بلای برجام بر سر ما نیاید.
وی گفت: از نظر بنده توافق در صورتی حاصل می شود که در منطقه اقتدار خودمان را حفظ کنیم. ما باید خاک ریزها را در مقابل دشمن خارج از مرزهای سوریه برپا کنیم، ما باید بر روی رژیم صهیونیستی فشار بگذاریم، ما باید بر آرمان انقلاب که حذف رژیم صهیونیستی است پافشاری کنیم. رژیم صهیونیستی با لابی‌ای که دارد بر ما فشار وارد می کند و ما نیز باید باور کنیم که به این رژیم باید ضربه بزنیم.
عباسی افزود: به جای هزار زخمی که می خواهند بر پیکر جمهوری اسلامی وارد کنند ما باید ۵۰ هزار زخم بر آنان وارد کنیم. جبهه مقاومت و جهان اسلام باید محاصره غزه را بشکنند و بلندی های جولان را آزاد کنیم، آنگاه حتما در مذاکرات جواب خواهیم گرفت. ما باید مذاکره کنیم اما تا فشار بر روی رژیم صهیونیستی نباشد ما در مذاکرات نتیجه مطلوب کشور را نخواهیم گرفت.

  • نویسنده :
  • منبع :