19 دی: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت یکی از خواسته های ایران ضمانت برای عدم خروج دوباره آمریکا از توافق است.
وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با برنامه Pod Save the World اظهار داشت: تصمیم خروج از برجام یکی از بدترین تصمیم ها در تاریخ سیاست خارجی آمریکا بود. به دلیل این توافق ما برنامه هسته ای ایران را محدود کرده بودیم.
وی تصریح کرد: به دلیل رژیم های نظارتی گسترده و سخت گیر که در برجام درنظر گرفته شده بود، می توانستیم در خصوص برنامه هسته ای ایران مطمئن باشیم. حتی دولت پیشین آمریکا اعلام کرده بود که ایران به تعهدات خود عمل کرده است.
 وزیر امور خارجه آمریکا در تداوم ادعاها علیه پیشرفت های برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در چارچوب برجام و در پی نقض این توافق بین المللی از سوی واشنگتن و هراس افکنی ها مدعی شد اما متاسفانه آنچه ما شاهد آن بوده ایم، ایران از خروج آمریکا از برجام به عنوان بهانه ای استفاده کرده است تا به بسیاری از فعالیت های خطرناکی که برجام انجام آنها را متوقف کرده بود بازگردد.
بلینکن در تداوم ادعاها و اتهام پراکنی ها به رغم تایید برنامه صلح آمیز هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور بهره گیری از عنصر زمان برای فشار به ایران در میز مذاکره مدعی شد که اگرچه توافق هسته ای زمان لازم برای تولید مواد شکافت پذیر از سوی ایران را به یک سال افزایش داده بود، اکنون ما در مکانی قرار داریم که اطلاعات منتشر شده نشان می دهند به چند هفته کاهش یافته است.
وی مدعی شد ما هنوز فکر می کنیم بهترین نتیجه محدود کردن برنامه هسته ای ایران از طریق بازگشت به برجام است.
بلینکن در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره درخواست ضمانت از سوی ایران گفت: یکی از خواسته های ایران ضمانت برای عدم خروج دوباره آمریکا از توافق است.
وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: سیستم ما به گونه ای است که ما نمی توانیم چنین ضمانت قاطع و سریعی را ارائه کنیم. رئیس جمهور بایدن بدون شک می تواند بگوید که در صورت پایبندی ایران به توافق، چه کارهایی انجام خواهد داد یا انجام نخواهد داد. اما ما نمی توانیم روسای جمهور آینده آمریکا را ملزم به این کار کنیم. این یکی از مسائلی است که ما در حال گفت و گو در مورد آن هستیم.
بلینکن در تداوم سیاست واشنگتن مبنی بر بکارگیری تاکتیک ضرب الاجل برای فشار بر ایران در مذاکرات وین، و هراس افکنی از پیشرفت های فنی هسته ای ایران در چارچوب برجام مدعی شد: ما فرصت بسیاری کمی برای بازگشت به پایبندی متقابل داریم زیرا ایرانی ها بسیاری از اقدامات را از سر گرفته اند که آن توافق آنها را متوقف کرده بود. آنها درحال فراگیری بیشتر هستند و دانش بیشتری بدست می آورند و ظرفیت بیشتری برای گریز هسته ای سریعتر ایجاد می کنند. حتی اگر به تمام محدودیت های تحت برجام بازگردیم، به نقطه ای خواهیم رسید که دیگر نمی توانیم برخی از مزایای این توافق را بدست آوریم.
وزیر امور خارجه آمریکا در تداوم ادعاهای بدون ادله و سندش ادامه داد: مشکل دیگر ما این است آنها درحال غنی سازی در سطح بالا هستند که هم اکنون ما را به گریز هسته ای نزدیک می کند و این امر بسیار نگران کننده است.
بلینکن اظهار داشت: ما سخت روی این موضوع کار می کنیم و فکر می کنیم بررسی امکان بازگشت به توافق در راستای منافع آمریکا و متحدان و شرکا است که در چند هفته آینده از آن با خبر خواهیم شد.

  • نویسنده :
  • منبع :