19 دی: رییس کمیته پیشگیری و بهداشت قرارگاه ستاد ملی کرونا گفت: روند ابتلا به سویه جدید اومیکرون در کشور به شکل تصاعدی رو به افزایش است به عبارتی فراوانی ابتلا به این سویه روزانه صعودی است.
حمید سوری اپیدمیولوژیست روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در مسیر افزایش مبتلایان به سویه جدید اومیکرون قرار داریم اما در حال حاضر به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد که خیز اصلی از چه زمانی آغاز می‌شود.
وی تصریح کرد: هرچند علائم و نشانه های اولیه خیز اومیکرون در کشور بروز کرده است اما حدود ۲ هفته باید بگذارد تا به طور دقیق تر در این مورد قضاوت کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهارداشت: براساس شاخص های اپیدمیولوژی روند ابتلا به سویه جدید اومیکرون در ایران در حال افزایش است اما ۲ هفته باید منتظر باشیم تا وضعیت دقیق این سویه در کشور مشخص شود، اگر این روند چند مدتی تداوم داشته باشد به این معنی است که وارد خیز سویه جدید شدیم.
سوری، روند افزایشی سویه جدید اومیکرون در کشور را نگران کننده اعلام کرد و گفت: هرچند هنوز تغییرات جدی در شاخص های مرگ و بستری مشاهده نمی شود، اما شاهد روند صعودی ابتلا به بیماری در کشور هستیم که می تواند مشکلاتی را برای مردم فراهم کند.
وی افزود: اگر نظام بیماریابی فعال و دقیق داشتیم، بهتر می توانستیم وضعیت آینده پیش بینی و برنامه های مناسب را اجرا کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بیشتر مبتلایان شناسایی شده، افرادی هستند که خودشان به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند و به نظر می رسد چندین برابر مبتلایانی که شناسایی شدند، افرادی هستند که دچار بیماری شده اما هنوز شناسایی نشده اند و به راحتی در جامعه در حال تردد هستند.
سوری ادامه داد: افراد بدون علامت و اغلب کسانی که به نوع خفیف سویه جدید اومیکرون مبتلا می شوند به طور معمول به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمی کنند به همین دلیل تصویر روشنی از وضعیت مبتلایان به سویه جدید در کشور نداریم.
وی یادآور شد: شاخص هایی مانند مرگ و بستری ناشی از کووید ۱۹ در سویه دلتا که میزان وخامت شدیدتری داشت، می توانست به ما در شناسایی دقیق تر اپیدمی بهتر کمک کند اما این شاخص ها، برای شناسایی روند و خیز سویه اومیکرون ممکن است گمراه کننده باشد و ما را دچار ساده اندیشی و عادی انگاری کند.
این اپیدمیولوژیست به هموطنان توصیه کرد که ضمن تزریق دز سوم واکسن کرونا، همچنان توصیه های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاری و حضور نیافتن در تجمعات و دورهمی ها را رعایت کنند.

  • نویسنده :
  • منبع :