19 دی: یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت برنج و هر کالای دیگری تابع میزان عرضه و تقاضای آن در بازار است و قیمت این محصول را نمی‌توان دستوری تعیین کرد.
اصغر سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تعیین قیمت دستوری برنج ایرانی و خارجی از سوی وزارت جهاد کشاورزی، اظهار کرد: تجربه و واقعیت‌های بازار نشان داده است که نمی‌توان قیمت انواع کالا و به ویژه برنج را دستوری تعیین کرد و قیمت‌ها تابع عرضه و تقاضایی است که در بازار وجود دارد. اگر بخواهیم قیمت‌ها را دستوری تعیین و ثابت کنیم، باید ذخایر برنج به اندازه کافی باشد و نظارت کافی بر روی بازار وجود داشته باشد تا بتوان از بالا رفتن قیمت این محصول جلوگیری کرد.
وی افزود: بنابراین تا نظارت‌ها قوی و شفافیت لازم وجود نداشته باشد، نمی‌توان قیمت برنج را کاهش داد یا دستوری تعیین کرد. اکنون در برخورد با محتکران برنج برخورد لازم انجام نمی‌شود و هر زمانی که با روش‌های دستوری خواسته‌ایم قیمت‌ها را تعیین کنیم حتی در صورت موفقیت نسبی تنها به شکل یک مُسکن اثرات آن را شاهد بوده‌ایم و بعد از مدتی قیمت‌ها به شکل تصاعدی بالا رفته است.
نماینده مردم سمیرم در مجلس، گفت: مسئولان باید برنج لازم را به اندازه کافی تأمین کنند و مراکزی را برای این امر اختصاص دهند تا برنج به وفور در بازار وجود داشته باشد. اینکه بازار را رها کنیم و بعد قصد داشته باشیم قیمت برنج را دستوری تعیین کنیم با شرایط فعلی این امر میسر نیست.
سلیمی خاطرنشان کرد: اگر ذخیره برنج به اندازه کافی داشته باشیم و مقدمات آن فراهم نشود راه به جایی نمی‌بریم، چراکه شرایط بازار را واقعیت‌های آن رقم می‌زند و دولت نمی‌تواند دستوری قیمت برنج را تعیین کند.

  • نویسنده :
  • منبع :