19 دی: رئیس جمهور، ساماندهی و نظارت دقیق بر ترددهای جاده‌ای را ضروری دانست و تأکید کرد: رویکردهای پیشگیرانه و روش‌های نوین برای کاهش سوانح و تصادف‌های جاده‌ای اتخاذ شود تا از صدمات جانی و مالی بر مسافران جلوگیری شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» روز دوشنبه در جلسه شورای‌عالی حمل و نقل و ایمنی ترافیک که پس از وقفه‌ای هشت ساله و با رویکرد ایمنی سفرهای نوروزی با حضور مسئولان راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، وزارت کشور، صدا و سیما، هلال احمر و اورژانس برگزار شد، با اشاره به ضرورت هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت‌ها و خدمت‌رسانی دستگاه‌های متولی سفرهای نوروزی، گفت: با کاهش شیوع کرونا امسال شاهد افزایش سفرهای نوروزی خواهیم بود اما دستگاه‌های متولی باید ضمن فرهنگ سازی برای رانندگی ایمن، مراقب حوادث جاده‌ای باشند و بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی هم به دقت نظارت کنند.
رئیس‌جمهور دستور داد اعتبارات مورد نیاز بسته جامع کاهش تصادفات به ویژه رفع نقاط حادثه‌خیز و برنامه‌های آموزشی و تامین نیازمندی‌های دستگاه های مسئول با قید اولویت انجام شود.
آیت‌الله رئیسی در ادامه با تأکید بر اینکه افزایش ایمنی جاده‌ها، ایمنی حمل و نقل، بازسازی ناوگان حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی و دریایی در زمره برنامه‌های اصلی دولت قرار دارد، اظهارداشت: ضرورت دارد وزارت راه و شهرسازی این موضوعات را به طور جدی پیگیری کند و حرکت در مسیر تحقق این برنامه‌ها به هیچ عنوان نباید تا رسیدن به نتیجه مطلوب متوقف شود.
وی ساماندهی و نظارت دقیق بر ترددهای جاده‌ای را ضروری دانست و بیان کرد: لازم است رویکردهای پیشگیرانه و روش های نوین برای کاهش سوانح و تصادفات جاده‌ای اتخاذ  و از صدمات جانی و مالی بر مسافران جلوگیری شود.
رئیس‌جمهور گفت: توجه به برنامه‌ها و اقدامات آگاه سازی و آموزش عمومی برای ارتقای انضباط اجتماعی تأثیر زیادی در کاهش سوانح جاده ای دارد لذا برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی با شیوه‌های هنرمندانه توسط رسانه ملی تولید و پخش شود.
وی بار دیگر خودروسازان را مورد خطاب قرار داد و گفت: رعایت نکات ایمنی و استاندارد بر تولید خودرو و افزایش تولید اولویت دارد و سازمان استاندارد لازم است بر رعایت استانداردهای ایمنی در تولید و ترخیص خودروها نظارت کامل و دقیق داشته باشد.
رئیس‌جمهور خواستار اعمال کنترل‌های دقیق و هوشمند به منظور رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در وسائط نقلیه جادهای، ریلی و هوایی شد.
رئیسی همچنین در این جلسه دستورات ویژه ای را به منظور کاهش سوانح و تصادفات از جمله توجه ویژه به نقش آفرینی مردم با تاکید بر رسیدگی با قید فوریت به حل مشکلات گزارش شده آن‌ها ضروری است، اتخاذ و اجرای طرحهای ابتکاری و نو در پیشگیری از تصادفات، هدف‌گذاری کاهش جدی تصادفات توسط تمامی دستگاه‌های مسوول، آشکارسازی نقاط حادثه‌خیز با اقدامات زودبازده، نصب علائم هشداردهنده و ارسال پیامک به سرنشینان خودروها در نقاط حادثه‌خیز صادر کرد.
از دیگر دستورات رئیس‌جمهور می‌ توان به پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی تمهیدات لازم برای مقابله با اثرات بحران‌های احتمالی ناشی از شرایط جوی و طبیعی، توجه به توسعه خدمات رفاهی و تسهیلات شایسته بین‌راهی به هموطنان با تأکید بر در اختیار قرار دادن زیرساخت‌ها و امکانات دولتی در حد امکان، توجه به توسعه سیستم‌های هوشمند حمل و نقل با اولویت رفع نقص دوربین‌های کنترل سرعت ثابت، نظارت بر ایمنی سفر ناوگان عمومی و ناوگان سنگین جاده‌ای به‌خصوص نسبت به معاینه فنی و کنترل سامانه‌ای و افزایش نظارت در مبدأ سفر، به‌روزرسانی جاده‌ها (خط‌کشی، تابلوها و علائم) و اصلاحات اولویت‌دار و زود بازده فنی و مهندسی، بکارگیری حداکثر توان امدادی و استقرار و پکپارچه‌سازی پایگاه‌های امدادی و عوامل انسانی، هدفمند کردن گشت‌های راهور، راهداری و امدادی، و استقرار پلیس با هدف بازدارندگی از تخلفات و برخورد قاطع با تخلفات حادثه‌ساز، در تمامی محورهای موصلاتی اشاره کرد.

  • نویسنده :
  • منبع :