19 دی: دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه گزارش سویه‌های جدید در برخی کشورها نگران‌کننده است، گفت: نگرانی‌هایی ایجاد شده مبنی بر اینکه ممکن است در آینده دوباره با موج‌هایی از ویروس کرونا مواجه باشیم.
به گزارش وزارت بهداشت، حمیدرضا جماعتی روز یکشنبه در حاشیه برگزاری جلسه کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ اظهار داشت: مردم دچار عادی‌انگاری شده‌اند و با این تصور که آمار کرونا کاهش یافته و به پایان کرونا رسیده‌ایم، در اماکن عمومی، فضاهای سربسته، وسایل نقلیه عمومی، همایش‌ها، کنسرت‌ها و خیابان‌ها، ماسک‌های خود را برداشته اند، با جدیت تاکید می کنم که کرونا به پایان نرسیده و شیوه نامه‌های بهداشتی باید همچنان رعایت شود.
وی تصریح کرد: در جلسه امروز، بحث استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوره کووید ۱۹ مطرح شد که یکی از اساتید نتایج مطالعات خود در این زمینه را توضیح داد. براساس این مطالعه، مشخص شد در ۱۰ بیمارستان دانشگاهی و ۴۳ هزار بیماری که در این ۱۰ بیمارستان بستری شدند، ۱۰۰ درصد بیماران حداقل یک آنتی بیوتیک و ۵۰ درصد آنها حداقل سه آنتی بیوتیک مصرف کردند که این میزان، بی‌رویه محسوب می‌شود. بیشترین آنتی بیوتیک مصرف شده در بخش‌های عادی، آزیترومایسین و بیشترین آنتی‌بیوتیک مصرف شده در بخش‌های ویژه، مِرُوپنم بوده است. هزینه‌ای هم که در این مدت برای استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های بی‌رویه صرف شده، چیزی حدود ۲ و ۲ دهم میلیون دلار بوده است.
وی افزود: در این مطالعه همچنین مشخص شد در بیمارستان‌هایی که مصرف آنتی‌بیوتیک بیشتر بوده، میزان مرگ و میر بالاتری نیز گزارش شده است که علل مختلفی از جمله عوارض آنتی بیوتیک ها و تداخلات دارویی در این زمینه دخیل است بنابراین لازم است آگاهی پزشکان در این زمینه افزایش یابد، زیرا استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها نمی‌تواند میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش دهد و شاید به دلیل عوارض و تداخلات دارویی اثرات عکس نیز بگذارد. از سوی دیگر بار زیادی را به هزینه اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. بنابراین لازم است از مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها در درمان بیماران مبتلا به کرونا، جلوگیری شود.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که کمیته‌های اقتصاد درمان که در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها و معاونت درمان تشکیل شده بود، دوباره احیا شود.
وی اضافه کرد: همچنین کمیته‌های استوارد شیپ که در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها اقدامات مناسبی انجام داده بودند و از قبل از شیوع کرونا آغاز به کار کرده بودند، دوباره احیا شود و پروتکل‌هایشان نیز در معاونت درمان ریوایز شده و به بیمارستان ها ابلاغ شود تا از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها در بیمارستان‌ها و هزینه‌هایی که به بیمار و اقتصاد کشور وارد می‌کند، تا حدود زیادی جلوگیری کند.
وی درباره استفاده از ماسک و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، افزود: با توجه به اینکه گزارش‌هایی از بعضی کشورها مانند کشورهای آفریقایی و آمریکا برای بروز سویه های جدید B.۱.۱.۷ از COVID-۱۹ در این کشورها و همچنین بروز دوباره سویه های ترکیبی دلتا و اومیکرون در برخی کشورهای خاورمیانه وجود دارد، نگرانی هایی ایجاد شده مبنی براینکه ممکن است در آینده دوباره با موج هایی از ویروس کرونا مواجه باشیم؛ بنابراین توصیه کمیته علمی بر این است که پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی حتما رعایت شود، به خصوص توسط گروه های پرخطر.
۵ تا ۱۱ ساله ها واکسیناسیون ضدکرونا را انجام دهند/پرخطرها دُز چهارم را تزریق کنند
جماعتی گفت: توصیه دیگر ما این است که گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، افراد یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، لازم است دُز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند.
وی ادامه داد: کودکان ۵ تا ۱۱ ساله هم که انجام واکسیناسیون کرونا برایشان به تصویب رسیده، حتما واکسیناسیون را انجام دهند، زیرا کودکان می‌توانند عامل انتقال بیماری باشند، بنابراین، چنانچه واکسیناسیون را انجام ندهند، با بروز سویه‌های جدید بازهم می توانند باعث انتقال و چرخش بیماری و بروز موج های جدید و تشدید بیماری در کشور شوند.
جماعتی اظهارداشت: افرادی که دُز سوم را هنوز تزریق نکرده اند نیز حتما مراجعه کنند و روند واکسیناسیون را تکمیل کنند، زیرا با توجه به شرایط، ممکن است در آینده ای نزدیک، با فرارسیدن فصول سرد پاییز و زمستان، با سویه‌ها و پیک‌های جدید روبرو شویم.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره وضعیت کرونا در سایر کشورها، یادآور شد: اکنون در بیشتر کشورهای جهان، آمار ابتلا و فوت ناشی از کرونا در مقایسه با وضعیت قبلی خودشان، کاهش یافته است، اما سویه هایی که در کشورهای آفریقایی، آمریکا، اسراییل و فلسطین اشغالی گزارش شده، می تواند نگران کننده باشد و پیش درآمد به وجودآمدن موج های جدید در کشورهای جهان باشد بنابراین باید از قبل آمادگی لازم را کسب کنیم و این آمادگی نیز با تزریق واکسن و تکمیل روند واکسیناسیون میسر می شود.

  • نویسنده :
  • منبع :