19 دی: "پیوش گویال" وزیر بازرگانی و صنعت هند گفت که کشورش همچنان اجازه صادرات گندم به کشورهای دوست و نیازمندان را می دهد، اما ممنوعیت صادرات بخش خصوصی را لغو نخواهد کرد.
گویال وزیر بازرگانی و صنعت هند در جمع بندی سخنان خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس طی پیام توییتری نوشت: صادرات گندم هند کمتر از ۱ درصد تجارت جهانی است و مقررات صادرات ما نباید بر بازارهای جهانی تأثیر بگذارد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما همچنان به کشورهای آسیب پذیر و همسایگان اجازه صادرات (گندم) می دهیم.
گویال همچنین در سخنرانی مجمع جهانی اقتصادی گفت: هند قصد ندارد ممنوعیت صادرات گندم را برای بخش خصوصی را لغو کند، زیرا این تنها به سود دلالان بازار سیاه خواهد بود و به کشورهای آسیب پذیر کمکی نخواهد کرد.
هند در نیمه ماه جاری میلادی با اشاره به تورم و نگرانی از امنیت غذایی خود، صادرات گندم را بدون تایید قبلی دولت ممنوع کرد. ممنوعیت ناگهانی صادرات غلات سبب شده صدها هزار تن گندم در یک بندر بزرگ در غرب هند بلاتکلیف بماند.
ماه مارس (اسفند/ فروردین) گرم ترین ماه ثبت شده در هند بود و همین امر نگرانی هایی در مورد تولید محصولات زراعی این کشور که پیشتر نیز از خشکسالی متاثر شده بود، ایجاد کرد.
هرچند که هند تنها یک بازیگر حاشیه ای در بازار جهانی گندم است، اما تصمیم این کشور باعث افزایش قیمت تولیدات کشاورزی در بازارهای جهانی شد. این در حالی بود که پیشتر جنگ در اوکراین، کشوری که سهم ۱۲ درصدی در صادرات جهانی گندم داشت به افزایش بهای گندم و دیگر غلات منجر شده بود.
دهلی نو استدلال می کند که تصمیم برای تنظیم صادرات گندم نه تنها به امنیت غذایی و کنترل تورم کمک می کند، بلکه از احتکار آن نیز جلوگیری به عمل می آورد.
پیش از آغاز اعمال محدودیت بر صادرات گندم، هند اهداف صادراتی خود را برای سالجاری از هفت میلیون تن در سال گذشته به ۱۰ میلیون تن تعیین کرده بود.

  • نویسنده :
  • منبع :