19 دی: نماینده ادوار مجلس با انتقاد از سرعت دولت در اجرای تصمیم حذف ارز ترجیحی می‌گوید این جراحی اقتصادی مثل قطع کردن اکسیژن برای بیمار در اتاق عمل بود.
عزت الله یوسفیان ملأ در گفت‌وگو با جمهوریت درباره نحوه اجرای تصمیم دولت درباره حذف ارز ترجیحی گفت: نباید این تصمیم به طور ناگهانی اجرا می‌شد، آنچه رخ داد بیش از آن که جراحی اقتصاد باشد، تصمیم انفجاری بود.
وی با بیان این که کسی منکر اثرات نامطلوب تداوم تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نبود، افزود: اجرای این تصمیم لازم بود و تردیدی در آن نیست که در قبال دلار ۳۰ هزار تومانی نمی‌شود بیت المال را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان حراج کرد، اما وقتی انفجاری تصمیمی را شروع می‌کنید، خسارت آن از ابتدای کار بیشتر است و اگر بخواهند به شرایط اول هم بازگردند، دیگر امکان آن نیست.
دم ۲۰ قلم کالا به ۴ قلمی که وزیر کشور می‌گوید اجازه گران شدن دارد بسته است
نماینده ادوار مجلس با تاکید بر این که ارز ترجیحی باید آرام آرام حذف می‌شد، گفت: نباید شرایط طوری پیش می‌رفت که فشار ناگهانی به زندگی مردم وارد شود.
وی افزود: الان یک خانواده باید گوشت قرمز، گوشت مرغ، روغن و تخم مرغ را گران بخرد، وقتی آقای وزیر کشور می‌گوید ۴ قلم اجازه گران شدن دارد یعنی چی؟ ۲۰ قلم کالا به دم این ۴ قلم بسته است، وقتی شیر گران می‌شود، ماست و پنیر و خامه و کره را که از آب که نمی‌گیرند، از شیر می‌گیرند و طبیعتاً این‌ها مثل زنجیر به هم ومصل هستند و گران می‌شوند.
یوسفیان ملأ درباره الزامات پیش از اجرای این تصمیم نیز گفت: صدا و سیما، تکایا و هیات ها و نهادهای مختلف باید هر روز می‌آمدند و مورد به مورد حرکت می‌کردند و مسائل را برای مردم توضیح می‌دادند، اما این که به صورت ناگهانی تصمیم را اجرا کنند و اسمش را جراحی بگذارند نتیجه خوبی ندارد و منجر به سوءاستفاده معاندین و مخالفین هم می‌شود.
وی با بیان این که «این اتفاق باید ظرف ۵ ماه انجام می‌شد نه یک هفته»، ادامه داد: این که ناگهان ۴۰۰ هزار تومان واریز کنند بعد بگویند نباید برداشت کنید این وسط یارانه ۴۵ هزار تومانی را هم متوقف کنند، تنها مردم را شوک زده می‌کند.
نماینده ادوار مجلس همچنین گفت: به قول یکی از نمایندگان مجلس این شیوه اجرای تصمیم مثل این بود که در اتاق عمل اکسیژن بیمار تحت جراحی را قطع کردند.
نماینده ادوار مجلس با بیان این که با توجه به اهمیت اجرای این تصمیم و شرایط حساس، مردم نمی‌دانند با چه کسی طرف هستند.
یوسفیان ملأ با تاکید بر این که «این کار نیازمند دادن اطلاعات و آرامش بود و سرعت بسیار پایین را می‌طلبید»، خاطر نشان کرد: اگر کاری که طی یک هفته انجام شد در طی یک سال صورت می‌گرفت، ضرر برای کشور نداشت و مردم آرام تر این مرحله ضروری را طی می‌کردند.
  • نویسنده :
  • منبع :