19 دی: معاون اجرایی رئیس جمهور از پیش‌بینی برنامه هفت ساله برای علاج‌بخشی و نجات تالاب انزلی خبر داد و گفت: به‌طور مداوم پیگیری می‌کنیم تا خطر از تالاب انزلی رفع شود.
سیدصولت مرتضوی در دومین نشست ساماندهی تالاب انزلی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود دشت که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف  برگزار شد، اظهار داشت: در بازدید رئیس جمهور از این دو رودخانه و در راستای طرح علاج‌بخشی آن‌ها دستور تشکیل کارگروه داد که نخستین جلسه در استان گیلان برگزار شد.
وی افزود: در مطالعات جامعی که برای نجات تالاب انزلی انجام شده، یک برنامه ۷ ساله پیش بینی شده که سال گذشته در چند حوزه از جمله برای اجرای طرح‌های فاضلاب شهر رشت، انزلی و برخی از فاضلاب‌های مضر نظیر پسماندهای بیمارستانی و فاضلاب زندان لاکان تأمین اعتبار شده و دو طرح دیگر نیز در حال اتمام است که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون اجرایی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در نشست امروز تأکید شد که مابقی طرح‌ها نیز در دستور کار قرار بگیرد و استاندار گیلان مأموریت دارد جلسه علاج‌بخشی تالاب انزلی را در سطح استان مدیریت کند و ما هم این طرح ملی را چه با حضور در استان و چه دعوت از مسئولان ملی و استانی در سطح کشور رصد و پیگیری می‌کنیم.  
براساس این گزارش، رئیس جمهور در پانزدهمین سفر استانی خود به گیلان، در جمع اقشار مختلف مردم، نخبگان، علما و خانواده شهدا با اشاره به وضعیت اسفناک رودخانه زرجوب و گوهررود دشت، دستور تشکیل کارگروهی ویژه برای ساماندهی وضعیت این دو رودخانه را صادر کرده بود.

  • نویسنده :
  • منبع :