19 دی: یک کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار کرد: بهبود مناسبات بین ایران و مصر منوط به چراغ سبز آمریکا و عربستان به قاهره است.
حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد وقوع برخی از تحولات در روابط ایران و مصر از جمله برگزاری نشستی بین مقامات ایران و مصر در مسقط و اقدامات عراق برای برگزاری نشست‌هایی بین تهران و قاهره در عراق تصریح کرد: به نظر می‌رسد که اخیرا یک روزنه امیدی برای بهبود مناسبات بین تهران و قاهره و کاهش برخی از تنش‌ها بین دو کشور به وجود آمده است.
وی با بیان اینکه کشورهای عربی به این نتیجه رسیده‌اند که تقابل با ایران در حقیقت کمکی به ایجاد صلح و امنیت در منطقه نخواهد کرد و ایران یک واقعیت تاریخی و جغرافیایی در منطقه است و از نفوذ بالایی در بین ملت‌های منطقه برخوردار است، اظهار کرد: از اردیبهشت‌ماه سال گذشته مذاکراتی بین ایران و عربستان در بغداد برگزار شد و این پیش‌بینی وجود داشت که اگر مذاکرات تهران و ریاض به نتیجه مشخصی برسد و روابط دیپلماتیک دو کشور بار دیگر از سر گرفته شود این موضوع می‌تواند بر روابط ایران با دیگر کشورهای عرب منطقه از جمله مصر نیز تأثیرگذار باشد.
هانی‌زاده با تأکید بر اینکه مصر بخشی از حلقه ارتباطی عربستان، امارات و شورای همکاری خلیج فارس است، افزود: در همین چارچوب اگر مناسبات ایران و عربستان به حالت عادی برگردد و روابط بین دو کشور برگزار شود با توجه به اینکه مصر تابعی از اراده عربستان است تلاش خواهد کرد که مناسبات خود را با ایران بهبود ببخشد.
وی همچنین با بیان اینکه مصر خود را یکی از کشورهای بزرگ جهان اسلام و عرب می‌داند، خاطرنشان کرد: در همین چارچوب این کشور به دنبال نقشی فرادستی در تحولات منطقه‌ای است. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که مصر بدون چراغ سبز عربستان و آمریکا نمی‌تواند اقدام به فعالیت مشخصی در جهت کاهش تنش و بهبود روابط با ایران کند و در همین چارچوب باید گفت اگر مسئله برجام بین ایران و آمریکا حل شود و روابط بین تهران و ریاض نیز برقرار شود مصر نیز در شرایط بهتری می‌تواند اقدام به بهبود مناسبات با تهران کند. گرچه رسیدن روابط ایران و مصر به سطح بالا منوط به برخی دیگر از تحولات نیز هست.

  • نویسنده :
  • منبع :