19 دی: معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: بیماری آبله میمون میزان سرایت پذیری بالایی ندارد و افراد در اثر تماس‌های خیلی نزدیک با بیمار مبتلا به این عارضه مبتلا می شوند.
کمال حیدری گفت: بیماری آبله میمون میزان سرایت پذیری بالایی ندارد و در اثر تماس‌های خیلی نزدیک افراد با بیمار مبتلا به این عارضه مبتلا می شوند. در حال حاضر نیازی به انجام واکسیناسیون آبله میمون در کشور نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد، افرادی که واکسن آبله را تزریق کرده اند تا حدی نسبت به این بیماری مصون هستند.
به گفته وی بررسی‌ها نشان می‌دهد که علائم بیماری آبله میمون شبیه به کرونا است و مراقبت‌های سندرمیک لازم دارد. در کشور‌های منطقه فوت ناشی از این بیماری گزارش نشده است.
وی با اشاره به مشاهده اولین مورد مبتلا به آبله میمونی در کشور، افزود: دوره کمون بیماری آبله میمون پنج روز است. با توجه به اینکه فرد مبتلا به بیماری آبله میمون بعد از چند روز درگیری به این بیماری به پزشک مراجعه کرده است، طبق بررسی های که با اطرافیان بیمار صورت گرفت نشانه ای از بیماری در بین آن‌ها دیده نشده است.
او گفت: با اعلام سازمان جهانی بهداشت مبنی بر شیوع بیماری آبله میمون کیت‌های تشخیصی در ایران تولید شده و آزمایشگاه مرجع کشور آمادگی نمونه برداری در این خصوص را دارند. فرد مبتلا از همسرش که مسافر کانادا بوده به این عارضه آلوده شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :