19 دی: در پی تعرض به خط لوله ۳۲ اینچ انتقال نفت خام مارون به اصفهان (در محدوده کیلومتر ۳۹۵ شهرستان نجف‌آباد) ایمن سازی و رفع نشتی انجام شد.
به گزارش شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، «قدرت سربازی» سرپرست منطقه گفت: در روز جمعه ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ افراد سودجو با تعرض به خط لوله نفت خام مارون به اصفهان در محدوده کیلومتر ۳۹۵ شهرستان نجف آباد و جوشکاری و نصب انشعاب غیرمجاز بر روی لوله باعث وارد نمودن آسیب به این شریان مهم و حیاتی انرژی شده بودند که با گزارش گشت حراست از مشاهده نشتی مراتب اعلام و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تیم‌های فنی، عملیاتی و ستادی منطقه به محل اعزام شدند.
وی افزود: هم‌زمان با اعزام تیم‌های تعمیراتی به محل با هماهنگی کنترل مرکزی، عملیات انتقال نفت خام متوقف و محل مورد نظر جهت انجام تعمیرات ایمن شد. پس از ایمن سازی خط لوله ۳۲ اینچ مورد نظر نفت خام موجود در محل حادثه به وسیله تانکرهای مکنده (آیخوف) و یک دستگاه نفتکش جمع آوری و با نظارت HSE منطقه و اداره محیط زیست نجف آباد خاک‌های آلوده با چندین دستگاه کمپرسی به لندفارم مرکز انتقال نفت و تاسیسات شهید بهشتی منتقل شد.
سرپرست منطقه ادامه داد: در این عملیات درپوش لوله‌ای با همکاری کارکنان واحدهای مرتبط فنی در محل فوق نصب و پس از پوشش لوله و تخلیه کامل خاک‌های آلوده، کانال با خاک تمیز پر شد. در نهایت پس از حدود ۹ ساعت توقف مجدداً خط لوله در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
سربازی در پایان اشاره کرد: تعرض به شریان‌های حیاتی کشور، باعث اختلال در عملیات سوخت‏رسانی و تبعات جانی، مالی و زیست محیطی می‏شود و انتظار داریم مردم در صورت مشاهده هرگونه تعرض به حریم خطوط لوله از طریق شماره تلفن‌های درج شده بر روی مارکرهای (نشانگر) خطوط لوله، اطلاع‌رسانی کرده است و یاری رسان خدمتگزاران خود در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران باشند.
  • نویسنده :
  • منبع :