19 دی: رئیس کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی در شصت و ششمین کنفرانس مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعاهایی را علیه برنامه هسته‌ای ایران و همکاری آن با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرد.
روزنامه تایمز اسراییل نوشت، موشه اِدری، رییس کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد، ایران «عامل اصلی» بی‌ثباتی در خاورمیانه است و رژیم اسراییل دست‌یابی تهران به یک سلاح اتمی را نخواهد پذیرفت.
این در حالی است که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد.
او همچنین مدعی شد که ایران «توضیحات یا شفاف‌سازی موثقی در زمینه ماهیت فعالیت‌هایش در گذشته ارائه نداده است و همچنان آژانس و جامعه بین‌المللی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه‌اش فریب می‌دهد.»
این در حالی است که محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در سخنرانی‌اش در کنفرانس عمومی آژانس گفته بود: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی اجرای کامل و غیرتبعیض‌آمیز معاهده عدم اشاعه و موافقت‌نامه‌های جامع پادمان بوده است؛ ایران سابقه‌ای مثال‌زدنی در همکاری با آژانس در این زمینه دارد.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: مایلم روشن سازم که هیچ‌گونه فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد و تمامی اتهامات صرفا مبتنی بر اطلاعات ساختگی و نادرست رژیم غاصب اسرائیل است. جمهوری اسلامی ایران حقیقتا انتظار دارد که آژانس گزارش‌دهی،‌ نظارت و راستی‌آزمایی خود را به صورت حرفه‌ای، بی‌طرفانه و مستقل‌تر انجام دهد.
وی گفت: انتظار داریم که آژانس برای حفظ اعتبار و انسجام خود اجازه ندهد برخی از عناصر؛ اتهامات کهنه‌ای را که در سال ۲۰۱۵ بسته شده‌اند و دوباره تاکید می‌کنم اتهامات کهنه‌ای را که در طول سالیان مطرح شده و در سال ۲۰۱۵ بسته شده است را به بهانه‌های مختلف بازخوانی و مطرح کنند.
اسلامی عنوان کرد: ما معتقدیم که آژانس باید از اتکا به اطلاعات بی‌اساس از طریق منابع غیرقابل اعتماد دوری کرده و از سیستم راستی‌آزمایی قوی تبعیت کند و تنها زمانی این جریان قابل بازگشت است که تحریم‌های غیرقانونی وضع شده علیه ملت ایران به بهانه‌های واهی لغو شود و ما همواره آماده گفت‌وگو و تعامل بوده‌ایم و خواهیم بود.

  • نویسنده :
  • منبع :