19 دی: درحالیکه جمهوری‌خواهان صاحب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا شدند، به نظر می‌رسد تحت این ترکیب جدید جو بایدن به شدت ناتوان خواهد بود و آینده سیاسی او بیش از پیش با اما و اگرها روبرو است.
به گزارش پولتیکو، اکثریت جمهوری‌خواهان در کنگره، صرف نظر از اینکه این اکثریت چقدر شکننده باشد، اوضاع را به‌ شدت برای کاخ سفید پیچیده خواهند کرد.
رئیس جمهور آمریکا از یک نتیجه تاریخی در انتخابات میان‌دوره‌ای لذت برد، نتیجه‌ای که فقط خوش‌بین‌ترین دموکرات‌ها می‌توانستند تصور کنند اما کاخ سفید او همچنان قرار است با واقعیت‌های سخت جدیدی روبرو شود.
کاخ سفید باید از یک بن بست بالقوه فاجعه‌بار بر سر سقف بدهی جلوگیری کند و موجی از تحقیقات جدیدی را که اکثریت جمهوری‌خواه کنگره آغاز خواهد کرد را دور بزند، تحقیقاتی که از همین حالا زنگ خطر را برای بایدن به صدا درآورده است.
جیمز کامر نماینده جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی که قرار است ریاست نظارت مجلس نمایندگان و کمیته اصلاحات را بدست آورد، به خبرنگاران گفت: این هیات تحقیقات درباره گزارش‌های مالی و ادعاهای افشاگرانه که به طرز ناشناس درباره ارتباط‌های میان جو بایدن و فعالیت‌های تجاری هانتر بایدن پسر ۵۲ ساله‌اش را نشان می‌دهد، آغاز خواهد کرد.
فراتر از آن، ترس از جنگ‌های شدید بودجه و حاشیه‌هایی وجود دارد که می‌تواند توانایی بایدن را برای حکومت کردن و محدود کردن بیش از پیش او در صورت شکست احتمالی اقتصادی دولت‌ او، تضعیف کند.
پس از گذراندن دو سال از اعتقاد پرشور بایدن مبنی بر اینکه دولت می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد، چالش بعدی پیش روی دموکرات‌ها ممکن است تضمین عملکرد دولت‌شان باشد.
یکی از مشاوران کاخ سفید گفت: از این پس باید انتظار داشته باشیم که انجام هر کاری به صورت قانونی بسیار دشوار خواهد بود. همچنین فعالیت‌های اساسی مانند افزایش سقف بدهی و تامین مالی دولت با تردید مواجه خواهد شد.
درحالیکه دموکرات‌ها اکثریت سنا خود را حفظ کردند و حتی می‌توانند با پیروزی در جورجیا در ماه آینده، آن را گسترش دهند اما تحت ترکیب جدید مجلس نمایندگان، بایدن به شدت ناتوان خواهد بود.
حتی یک اکثریت کوچک مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه، موانع بزرگی را جلوی رئیس‌جمهور خواهد گذاشت، موانعی که از کمک به کووید گرفته تا لایحه زیرساخت‌های دو حزبی و اولویت‌های دیرینه دموکرات‌ها در مورد تغییرات اقلیمی و مراقبت‌های بهداشتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
تیموتی نفتالی استاد دانشگاه نیویورک و مورخ ریاست جمهوری گفت: ریاست جمهوری بایدن از اوایل ژانویه سال ۲۰۲۳ به بعد مورد حمله جدی قرار خواهد گرفت. در چنین محیطی، دستیابی به هرگونه مصالحه حتی در مورد ساده‌ترین و غیرحزبی‌ترین مسائل برای هر دولتی بسیار سخت خواهد بود.
یکی از مشاوران بایدن گفت: فکر نمی‌کنم دستورکار دولت بایدن تغییر کند اما سوال اینجاست که از این به بعد چگونه باید به دنبال اجرای آن دستورکار باشیم؟!
در سال ۲۰۲۳ برنامه‌های گسترده بایدن برای بازسازی شبکه سلامت اجتماعی و اقتصادی کشور احتمالا ناتمام می‌ماند. در مورد مجموعه‌ای از مسائل مهمی که بایدن قول داده است به آنها رسیدگی کند، از جمله سقط جنین و اسلحه، مشاوران او قبلا اذعان کرده‌اند که قدرت کمی برای ایجاد پیشرفت قابل توجه خواهند داشت.
در کنار همه این مسائل، موضوع مهم دیگری که به زودی در سرفصل‌ها قرار می‌گیرد، گمانه‌زنی درباره آینده سیاسی خود بایدن است.
در آستانه ۸۰ سالگی، بایدن در حال حاضر مسن‌ترین فردی است که ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشته و برخی از دموکرات‌ها آشکارا بر این باورند که زمان آن فرا رسیده که قدرت را به نسل جوان‌تر واگذار کنیم.
اما بایدن هیچ نشانه مبنی بر قصد کناره‌گیری‌اش (بعد از پایان دور کنونی ریاست جمهوری) از خود بروز نداده است. در این میان نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای نیز این باور را در او تقویت کرده است که می‌تواند یک دوره چهار ساله دیگر در کاخ سفید بماند و همین موضوع ممکن است سرآغازی باشد برای ایجاد دو دستگی و هرج و مرج در میان حزب دموکرات!

  • نویسنده :
  • منبع :