19 دی: معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر از تشکیل پرونده جست‌وجوی مفقودین برای 100 پناهجوی افغانستانی تنها در 6 ماهه نخست امسال خبر داد و گفت که اغلب این مفقودین کودکانی هستند که در جریان عبور غیرقانونی در دوسوی مرزهای ایران با کشورهای همسایه از خانواده‌هایشان جدا شده‌اند.
بهنام سعیدی در این‌باره گفت: پس از تغییر حکومت افغانستان در سال گذشته، اداره جست‌وجو و بازپیوند خانواده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با افزایش چشم‌گیر تقاضاهای جست‌وجوی مفقودین مواجه شد به طوری که در 6شش ماهه نخست 1401 برای 100مهاجر افغانستانی، پرونده جست‌وجو تشکیل شده‌است.
معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر تاکید کرد: اینکه گمان کنیم با پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی در دنیای امروز، امکان گم شدن افراد و جدا ماندن از خانواده وجود ندارد، تصور نادرستی است. زیرا جنگ و بحران‌های مهاجرت، قواعد جاری زندگی را برهم می‌زند. اغلب مهاجران، با ورود غیرقانونی به کشورمان، قصد عبور و حرکت به سمت سایر کشورها را دارند. البته عده‌ای نیز ایران را برای اقامت انتخاب می‌کنند.
بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، وی توضیح داد: اداره جست‌وجو و باز پیوند خانواده در سایر جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال احمر نیز فعال است. بنابراین، پرونده‌های جست‌وجوی مفقودین تنها در هلال احمر ایران تشکیل نمی‌شود. بنابراین قطعا پرونده‌های دیگری هم برای سایر مهاجران مفقود افغانستانی در دیگر کشورهای مسیر مهاجرت از ایران تا سایر کشورها مفتوح ‌است.
معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه افزود: در جریان عبور از مرزها و تردد در استان‌های مرزی، بسیار اتفاق می‌افتد که اعضای یک خانواده از هم جدا شوند؛ متاسفانه تعدادی از آن‌ها نمی‌توانند یکدیگر را پیدا کنند و این جدایی ممکن است سال‌ها ادامه یابد. در چنین مواقعی افراد می‌توانند برای پیدا کردن عضو مفقود خانوده به یکی از ادارات جست و جو مستقر در هریک از جمعیت‌های ملی در سراسر دنیا مراجعه کنند تا با تشکیل پرونده، فرآیند جست و جو آغاز شود.

  • نویسنده :
  • منبع :