19 دی: سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان از رها سازی دومین گروه گوزن‌های زرد ایرانی تکثیر شده در اسارت، با هدف تحقق برنامه عمل حفاظت از این گونه در جنگل‌های دز خبر داد.
به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، غلامرضا ابدالی با اشاره به اینکه این اقدام به منظور تقویت جمعیت رهاسازی شده سال ۹۸ است که به تعداد ۱۷ راس از سایت تکثیر و پرورش استان ایلام (مانشت و قلارنگ) با ترکیب ۱۲ نر و ۵ ماده زنده‌گیری و به استان خوزستان منتقل شده بودند، گفت: این گروه ۱۶ راسی بار دیگر از سایت مانشت و قلارنگ با ترکیب ۱۰ نر و ۶ ماده با هدف بازگرداندن گوزن زرد ایرانی به زیستگاه اصلی‌اش یعنی جنگل‌های دز و کرخه به خوزستان منتقل شدند.
وی با تاکید بر اینکه جنگل‌های دز پس از گذشت حدود ۶۵ سال دوباره پذیرای گوزن زرد ایرانی است، عنوان داشت: گونه‌ای که سال‌ها گمان آن میرفت که همچون شیر ایرانی و ببر مازندران منقرض شده است، تا سال ۱۳۳۴ که یک راس از آن توسط زیست‌شناس آلمانی بنام «ورنر ترنزه» در منطقه کرخه استان خوزستان مشاهده شد. پس از آن در سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ تیمی از سوی کانون شکار اقدام به زنده‌گیری گوزن زرد در بیشه‌زارهای کرخه کرد. تعداد ۶ راس گوزن زرد زنده‌گیری و به محوطه محصور ۵۵ هکتاری دشت ناز در نزدیکی ساری منتقل شد و پروژه تکثیر در اسارت این گونه ارزشمند که روزی طعمه اصلی شیر ایرانی بود، کلید خورد. پس از آن در سال ۸۵ سازمان اقدام به احداث مراکز متعدد در استانهای مختلف به منظور انتقال گوزن زرد از دشت ناز ساری و تکثیر و پرورش آن در سایت های مختلف کرد.
ابدالی اظهارداشت: گوزن‌های زرد ایرانی در حال حاضر با جمعیت حدود ۳۰۰ راس در سایت های تکثیر و احیا دشت ناز ساری، جزیره اشک، میانکتل، ارسنجان، باغ شادی هرات، حلوه کرخه، میانرود دز، مانشت و قلارنگ نگهداری می‌شوند.
سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان گفت: طی برنامه عمل حفاظت از گوزن زرد ایرانی در جهت احیا جمعیت‌های از دست رفته طبیعی این گونه به عنوان گونه در معرض تهدید در دو مرحله برنامه زنده گیری و رهاسازی با موفقیت انجام شد. با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام و موسسه حافظان حیات وحش شیردال، (که در حال حاضر مجری طرح آموزش و توانمندسازی جوامع محلی در زیستگاه‌های این گونه به منظور افزایش آگاهی و کاهش احتمال شکار غیرقانونی این گونه است)، زنده‌گیری از سایت تکثیر مانشت و قلارنگ با بیهوشی و انتقال آنها به جعبه‌های مخصوص حمل گوزن‌ها و جابجایی تا زیستگاه اصلی و رها سازی در زیستگاه آن در منطقه حفاظت شده دز با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان انجام شد.
  • نویسنده :
  • منبع :