19 دی: وزیر کشور گفت: در دستور کار ماست که هر کس در اتفاقات اخیر دچار خسارتی شده است و شکایتی دارد، اعلام کند.
احمد وحیدی وزیر کشور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کمیته حقیقت‌یاب مجموعه‌ای از کارها به‌عهده دارد؛ از جمله اینکه مشخص کند چه‌کسانی دچار خسارت شدند، حجم خسارت واردآمده چقدر بود، افراد بی‌گناهی که جان خود را از دست دادند چه‌کسانی بودند و برای جبران خسارت آن‌ها چه‌کارهایی باید انجام بگیرد.
وی ادامه داد: همچنین در این کمیته پیگیری خواهد شد که چه کسانی اتفاقات اخیر را به وجود آوردند. مجموعه این وظایف به استانداری‌ها ابلاغ شده  و آن‌ها در سطح خودشان در حال جمع‌آوری اطلاعات هستند. با سازمان‌های ذیربط دیگر هم در این رابطه جلسه گذاشته شده و خواهد شد. از همه استفاده خواهد شد تا جزئیات این مسائل روشن شود.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: عمده خسارت و بلکه تمام آن توسط اغتشاشاگران به وجود آمده است، اما با این وجود فراجا اعلام کرده اگر کسی دچار خسارت شده و شکایتی دارد اعلام کند. در دستور کار ما هم است که هر کس دچار خسارتی شده و شکایتی دارد، اعلام کند و دنبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: هنوز ارزیابی دقیق در مورد میزان خسارت‌ها صورت نگرفته است.
وحیدی در خصوص وضعیت شهرهای مرزی و غربی کشور نیز گفت: اکنون وضعیت شهرها آرام است و مشکلی وجود ندارد. جریانات معاند، تروریست و تجزیه‌طلب که در خارج از مرزهای ما هستند تلاش دارند که شرایط مناطق مرزی را به هم بزنند. اما شرایط آرام است و مشکلی نداریم. توسط دستگاه‌های مسئول مراقبت دائمی صورت می‌گیرد. در سفر روز گذشته نخست‌وزیر عراق به ایران نیز در این مورد مذاکره شد. مهم این است که مراقبت می‌شود تا آن‌ها نتوانند مشکلی درست کنند.
وحیدی درباره اقدامات انجام شده درباره اجرای اصل 27 قانون اساسی و برگزاری تجمعات قانونی اظهار داشت: ما با برگزاری تجمع مشکلی نداریم. اما مهم است که چه کسی می‌خواهد تجمع را برگزار کند، در چه مدت زمانی و برنامه‌اش چیست و ضمانت لازم را برای اینکه در چارچوب اعلامی برگزار شود، داشته باشد.
وی افزود: برگزاری تجمع در این شرایط که برخی تلاش می‌کنند ناآرامی را تزریق کنند مربوط به این شرایط نیست و بعد این شرایط ما حتما آمادگی داریم.
وزیر کشور درباره اینکه افراد دستگیر شده در اغتشاشات از چه کشورهایی بودند، توضیح داد: این افراد از کشورهای مختلف بودند، اما الان بهتر است اسمشان را نیاورم.
وزیر کشور همچنین در مورد معضل سگ‌های ولگرد در شهرهای کشور گفت: سگ‌های ولگرد طبق دستورالعمل باید عقیم شوند. این دستورالعمل برای اجرا ابلاغ شده است، اما مشکل تامین منابع وجود دارد. به هر حال این کار به تدریج انجام خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا برآورد شده است که این اقدام به چه مبلغی نیاز دارد، گفت: برآورد دقیقی صورت نگرفته است، اما شهرداری‌ها این کار را دنبال می‌کنند.
  • نویسنده :
  • منبع :