19 دی: چین اعلام کرد که از زمان لغو محدودیت‌های کرونایی در یک ماه گذشته تاکنون دست کم ۶۰ هزار مرگ ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در این کشور ثبت شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اغلب موارد تازه مرگ ناشی از ابتلا به کووید۱۹ در میان بیمارانی گزارش شده که به دلیل شدت بیماری در بیمارستان‌ها بستری بوده‌اند.
جیائو یاهویی، یکی از مسئولان بهداشتی چین در این خصوص گفت: در مجموع و به طور دقیق ۵۹ هزار و ۹۳۸ مورد مرگ ناشی از بیماری کووید بین روزهای ۸ دسامبر گذشته تا ۱۲ ژانویه در کشور ثبت شده است.
در این گزارش مرگ و میرهای ناشی از بیماری کووید۱۹ که خارج از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی روی داده، محاسبه نشده است.
مقام مسئول در وزارت بهداشت چین در ادامه یادآور شد که از میان موارد مرگ ثبت شده در بیمارستان‌ها، نزدیک به ۶۰۰۰ مورد به نارسایی تنفسی ناشی از شکل حاد بیماری کووید-۱۹ مرتبط بوده است.
چین ماه دسامبر گذشته پس از سه سال اعمال برخی از سخت‌گیرانه‌ترین محدودیت‌های کرونایی در این کشور در مقایسه با سایر نقاط جهان، به شکلی غیرمنتظره بسیاری از شیوه‌نامه‌های بهداشتی وضع شده را لغو کرد.
بنابر گزارش یورونیوز، بیمارستان‌های چین پس از کنار گذاشتن سیاست «کووید صفر» در حال حاضر با افزایش تعداد بیماران مسن مواجه شده‌اند، مرده‌سوزخانه اشباع شده‌ و بسیاری از داروخانه‌ها فاقد داروهای مسکن و تب‌بر هستند.
از سوی دیگر شیوه شمارش و آمارگیری قربانیان بیماری کووید۱۹ در چین از ماه دسامبر گذشته بنا به دستور دولت این کشور تغییر یافته است. 
در پی اجرای این دستورالعمل، تنها افرادی که به طور مستقیم بر اثر نارسایی تنفسی مرتبط با کووید-۱۹ فوت کرده‌اند در آمار قربانیان این بیماری گنجانده می‌شوند و این بدان معنا است که تعداد زیادی از مرگ و میرهای دیگر ناشی از کووید در فهرست قربانیان این بیماری ثبت نمی‌شوند.

  • نویسنده :
  • منبع :