19 دی: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: طب سنتی ایران در رتبه چهارم دنیا قرار دارد و بزودی ویزیت متخصصان طب سنتی ایرانی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.
بهرام عین اللهی روز سه شنبه در آیین سومین اختتامیه جشنواره طب ایرانی که در هتل قلب برگزار شد، افزود: در حال حاضر علم پزشکی مبتنی بر تشخیص و درمان دارویی قرار دارد و دارو بعد از نفت بزرگترین تجارت دنیا را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: مافیای دارویی فقط برای ایران نیست و در دنیا هم وجود دارد اما، امروزه در علم پزشکی راههای جدیدی غیر از درمان دارویی مانند سلول‌های بنیادی، سلول تراپی و استفاده از انواع لیزرها وجود دارد، بنابراین در حوزه سلامت و درمان نباید تک بعدی و فقط به دارو فکر کنیم بلکه لازم است به فکر ایجاد راهکارهای دیگر به خصوص استفاده از طب مکمل استفاده باشیم.
وی اظهار داشت: راه تحقیق و پژوهش نباید بسته نشود زیرا پیشگیری و سبک زندگی با وجود مواد غذایی آماده، روغن ها و سایر خوراکی ها هر روز بدتر می شود؛ از این رو باید تمام سرمایه را به سمت تغییر سبک زندگی سوق دهیم.
عین اللهی ادامه داد: آموزش و پرورش زنگ سلامت را پایه گذاری کند و کتاب سلامت با هدف ارتقای سواد آموزی سلامت نیز در زمره دروس گنجانده شود زیرا این نوع آموزش ها برای کودکان موثر است تا در نهایت بتوانیم بساط فرهنگ غلط تغذیه را جمع کنیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: با وجود تحریم ها و اینکه از هیچ کشوری کمک نگرفتیم اما در مبارزه با کرونا حماسه آفرینی کردیم و حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت داشتیم که باید الگوی جوانان و دانش آموزان ما باشند.
وی تاکید کرد: امروزه دانش آموزان در فضای مجازی الگوهای واقعی را نمی بینند، بنابراین باید در این زمینه الگوهای موفق به خصوص ایثارگری های کادر درمان در دوران کرونا اطلاع رسانی شود.
وی با اعلام آمادگی برای همکاری وزارت بهداشت با آموزش و پرورش، اظهار داشت: پیشرفت های بخش سلامت یکی از مهمترین دستاوردهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که در تمام شاخص ها از جمله مبارزه با بیماری هایی مانند فلج اطفال، سل و حصبه سرآمد هستیم.
وزیر بهداشت، طب ایرانی را میراث گرانبهای برجامانده از نیاکان و هویتی برای ایرانیان برشمرد و گفت: این شیوه درمانی بر پیشگیری و توجه به تغذیه مبتنی است و در نظام سلامت هم جایگاهی ویژه دارد.
وی تصریح کرد: ۲ رشته طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد و مرحله نخست ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشتی کشور و در ۱۴ دانشگاه بنیانگذاری شده است.
به گفته عین اللهی حمایت از داروهای سنتی، انتشار دارونامه طب سنتی، تشکیل کمیته گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و تدوین ۲۲ راهنمای بالینی در طب ایرانی از اقدامات انجام شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :