19 دی: رییس دومای دولتی روسیه امروز در اظهاراتی با اشاره به رشد روابط تجاری و اقتصادی تهران و مسکو، بر به کارگیری ارز رایج ملی دو کشور و سامانه‌های بانکی مشترک جهت کاهش فشار تحریم‌ها بر دو کشور تاکید کرد.
به گزارش شبکه راشا تودی، ویاچسلاو والودین، رییس دومای دولتی روسیه گفت که تجارت روسیه و ایران سال گذشته با افزایشی ۱۵ درصدی، به ۴.۶ میلیارد دلار رسید.
به گفته والودین، دو کشور، به طور فعال اقداماتی به منظور ارتقای تجارت دوجانبه انجام می‌دهند که «به دلیل وجود فشار ناشی از تحریم‌ها، به شدت اهمیت دارد.»
او همچنین از تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که هفته پیش امضا شد،‌ تمجید کرده و گفت که این توافق منجر به توسعه بیشتر روابط تجاری ایران و روسیه خواهد شد.
والودین اظهار داشت،‌ دو کشور باید روی ارتقای کارآمدی همکاری دوجانبه در بخش‌های مالی و بانکی، به ویژه از طریق به‌کارگیری ارز رایج دو کشور در شبکه بانکی «شتاب» در ایران و «میر» در روسیه تمرکز کنند.
او در این باره تاکید کرد: استفاده فعالانه‌تر از ارز رایج ملی دو کشور در تسویه‌حساب‌ها حائز اهمیت است. در حال حاضر، سهم روبل و ریال در توافق‌ها و پرداخت‌های دوجانبه از ۶۰ درصد فراتر می‌رود. کار روی کاربرد مشترک سامانه‌های پرداخت ملی در حال تکمیل است. این امر تاثیر تحریم‌ها را به حداقل خواهد رساند.
رییس دومای دولتی روسیه همچنین گفت که تجارت با ایران به خودی خود برای روسیه حائز اهمیت است اما از این گذشته، این همکاری به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک ایران، به عنوان «پل لجستیکی» میان روسیه و خاورمیانه،‌ جنوب و جنوب غرب آسیا در نظر گرفته می‎شود.

  • نویسنده :
  • منبع :