۱۹ دی: طی حکمی از سوی علیرضا مُعاف معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، داورانِ «فیلم‌های قرآنی» در چهل و یکمین جشنواره بین المللیِ فیلم فجر به انتخاب آثار این حوزه می‌پردازند.
به گزارش خبرنگار 19 دی، با تلاش های موثر کارگروه هنرمندانِ سینمایی در انجمن خادمانِ قرآن کریم طی سال های اخیر، جریانِ تولید و عرضه فیلم های قرآنی مورد توجه قرار گرفته و علیرغم همه مشکلات، نوعی فرهنگ سازی برای نهادینه شدنِ این حرکت مثبت شکل گرفته است. به استناد کارشناسی‌های دقیق سینما، فیلم قرآنی با ترسیم و ترویج هوشمندانه و هنرمندانه مفاهیم و مضامین قرآنی در قالب‌های مستند، داستانی، انیمیشن و تجربی (بلند و کوتاه) تولید می‌شود و با تنوعِ مخاطبان، برای همه سلائقِ جامعه در سنینِ مختلف ارائه می گردد.
بنابر این گزارش برای پنجمین سال پیاپی طی حکمی از سوی علیرضا مُعاف معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، داورانِ «فیلم‌های قرآنی» در چهل و یکمین جشنواره بین المللیِ فیلم فجر به انتخاب آثار این حوزه می‌پردازند. در این حکم آمده است: «با توجه به تجربیات ارزشمند و اعتبارآفرین و نظر به شایستگی های حضرتعالی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، هنری، سینمائی و تخصصی به موجب این حکم به عنوان داور فیلم های قرآنی برای انتخاب آثار مُلهم از مفاهیم و مضامین قرآن در چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر منصوب می‌شوید. امید است به فضل الهی، با انتخاب بهترین گزینه های معطوف به اهداف راهبردیِ این معاونت در توجه به مؤلفه های هویت ساز کلام الله مجید، موجبات ترغیب و تشویق هنرمندان سینمایی در پردازش این مضامین را به سهم خود فراهم سازیم.»
داورانِ فیلم‌های قرآنی این دوره از جشنواره فجر از اساتیدی هستند که طی سالهای گذشته در زمینه پژوهش، برنامه ریزی و تولید فیلم های قرآنی مُجدانه کار کرده اند و عبارتند از: عباس صالح مدرسه‌ای (کارگردان و تهیه کننده سینما)، امیرعباس قِلیچ لو (بازیگر، فیلمنامه نویس و کارگردان)، سید مصطفی زراوندیان (فیلمنامه‌نویس)، بهمن حبشی (پژوهشگر، ایده پرداز و مدیر قرآنی) و محمد رضا اسلاملو (فیلمبردار و کارگردان) که قرار است علاوه بر محتوای کلی، سایر تخصص های مولف و موثر نظیر فیلمبردار، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و بازیگر شاخص در فیلم‌های قرآنی را معرفی کنند.
شایان ذکر است که در فجر 1400 برای نخستین بار دو فیلم سازِ خادمِ قرآن در ترکیب هیات داوری بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر نیز حضور داشتند؛ محمد داوودی و محمدعلی باشه آهنگر که در سال‌های اخیر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سینماگر خادم قرآن انتخاب شدند. پیش از این فیلمسازان صاحب‌نام کشورمان همچون «مجید مجیدی، رضا میرکریمی، عباس صالح مدرسه‌ای، شهریار بحرانی، مجتبی راعی، کمال تبریزی، سید ناصر هاشم زاده، منوچهر محمدی، محمد داوودی، محمد علی باشه آهنگر، سید داوود میرباقری، امیرعباس قِلیچ لو و جمال شورجه» مفتخر به کسب این مقام شده بودند.
طی ادوار گذشته جشنواره فیلم فجر، هیأت داوران معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فیلم‌ها و دست اندرکاران ذیل را انتخاب کرده بود.
نرگس آبیار (شبی که ماه کامل شد)، مهدی فقیه (به پاس یک عمر فعالیتِ هنری در ایفای نقشِ انسان‌های مُصلح و قرآنی)، محمد حبیبی منصور (مستند بانو)، محسن عنایتی (انیمیشن بنیامین)، سیاوش سرمدی (منصور)، حسین دارابی، احسان ثقفی و احمد حیدریان نویسندگان فیلم‌نامه (مصلحت) و نازنین فراهانی (به خاطر نقش آفرینیِ زیبا و متفاوت در راستای ترسیم عفو و بخشش در آموزه‌های دینی)، بهروز شعیبی (برای حضور مُجدانه در شکل گیریِ فیلم‌های مُلهم از مفاهیم و مضامین قرآن و عترت)، کیوان علیمحمدی و علی اکبر حیدری (به خاطر انعکاس حماسه جاوید ایثار و شهادتِ خلبانان جان برکفِ جهاد مقدس).
  • نویسنده :
  • منبع :