19 دی: ۲ یوزپلنگ‌ ماده «آذر» و «توران» در استان سمنان نخستین نوبت واکسن به منظور ارتقای ایمنی را در ۱۰ هفتگی دریافت کردند.
تزریق واکسن ۱۰ هفتگی خواهران آذر و توران با نظارت‌ کارشناسان و بازرسان سازمان حفاظت محیط ‌زیست به وسیله بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست تزریق شد.
واکسن یوزپلنگ آذر و توران از طرف سازمان مردم نهاد دوستدار محیط زیست اهدا شد.
بهرامعلی ظاهری مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: توران و آذر ۲ یوزپلنگ ماده نابالغ هستند که واکسیناسیون این یوزها با ارتقای ایمنی بدنشان نویدبخش پویایی و افزایش جمعیت یوزپلنگ در این استان است.
بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطر نشان کرد: واکسیناسیون طی ۲ مرحله ویروس کشته و آخرین دز ویروس زنده، یوزپلنگ‌ها را در برابر بیماری‌های گوارشی و تنفسی مقاوم می‌کند.
یازدهم آذر، ۲ توله یوزپلنگ تازه متولد شده (بین ۱۸ تا ۲۰ روزه) توسط یک چوپان در منطقه توران در شهرستان شاهرود در شرق استان سمنان پیدا و زنده گیری شدند، حفاظت محیط زیست بلافاصله بعد از اطلاع از موضوع توله ها را به محل زنده گیری برگرداند تا شاید مادرشان پیدا شود، اما این اتفاق نیفتاد و به علت سردی هوا، توله ها به پاسگاه محیط بانی برگردانده شدند.
  • نویسنده :
  • منبع :