سرمقاله ۱۹ دی شماره ۳۶۶۱ مورخه ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۱ با عنوان «امام خمینی را از آموزه‌های مهدوی کودکان حذف نکنید!» به قلم محسن قنبریان بدین شرح است:

بقیة الله -لقب انحصاری امام دوازدهم- نه یعنی باقیمانده خدا؛ بلکه بمعنای «وجه باقی» پروردگار است. نزدیک‌ترین اصطلاح به آن «اولوا بقیة» در قرآن است:
فَلَوْلَا کَانَ مِنَ الْقُرُونِ مِنْ قَبْلِکُمْ أُولُو بَقِیَّةٍ یَنْهَوْنَ عَنِ الْفَسَادِ فِی الْأَرْضِ إِلَّا قَلِیلًا مِمَّنْ أَنْجَیْنَا مِنْهُمْ وَاتَّبَعَ الَّذِینَ ظَلَمُوا مَا أُتْرِفُوا فِیهِ وَکَانُوا مُجْرِمِینَ(۱۱۶ هود): پس چرا از نسلهاى پیش از شما صاحبان بقائی نبودند که [مردم را] از فساد در زمین باز دارند؟ جز اندکى از کسانى که از میان آنان نجاتشان دادیم. و کسانى که ستم کردند به دنبال ناز و نعمتى که در آن بودند رفتند و آنان بزهکار بودند.
- «اولوا» مثل «ذو» دلالت بر مصاحبت می‌کند اما مصاحبتی متصل‌تر و پیوسته‌تر. اولوا العلم یعنی صاحبان علم و اولوا بقیه یعنی صاحبان بقاء، کسانی که «وجه رب» شده و باقی‌اند (علماء باقون ما بقی الدهر)
این «اولوا بقیه» -که نزدیکترین به بقیة الله هستند- کتاب بیشتر و شاگرد بیشتر نداشته‌اند؛ به نص قرآن: «ینهون عن الفساد فی الارض» کرده‌اند. مقابل «ظالمین» و «مترفین» ایستاده‌اند. فقط همین خط است که توسط بقیة الله(عج) تکمیل و «یملا الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً و جوراً» می‌شود.
به تحقیق عَلَم بلند اولوا بقیه با این نص صریح قرآنی در دوره غیبت، شخص امام خمینی بوده است و هیچ عالم و عارفی از این حیث با او قابل مقایسه نیست.
سرود سلام فرمانده در ورژن اول خود نشان داد ابزاری مناسب برای انتقال مفاهیم مهدوی به کودکان است؛ اما صد حیف که برای بار دوم هم نام خمینی بزرگ -این نشان ممتاز راه مهدوی - در آن نیست! امام خمینی اندازه شیخ احمدکافی بلکه ابن مهزیار و میرزا کوچک، حضور در این سبد فرهنگی نداشته است! عجیب اینکه علیرغم اعتراضات بار اول، در سرود دوم هم غایب است!
امام عزیز محتاج یک سرود برای فهمیده شدن نیست؛ لکن بقیة اللهِ قرآن بدون او از مهدویت‌های مرتجع و متحجر، سازشکار و اهل قعود و مُترف و اشرافی قابل شناسایی نیست. شیخ کافی و کوچک خان و ابن مهزیار ذیل آن عَلَم بلندِ ینهون عن الفساد فی الارض نشان می‌شوند؛ حتی همت و سلیمانی‌ها بدون او صفرهای بدون یک‌اند!
آموزش خمینی به فرزندان را یک فریضه بدانیم!

  • نویسنده :
  • منبع :